Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arhaisks skaņu rituāls grupas «Putni» un «Ensemble Camerata Variabile Basel» izpildījumā

Trīs koncertos no 26. līdz 28. novembrim vokālā grupa «Putni» kopā ar instrumentālo ansambli «Ensemble Camerata Variabile» no Bāzeles (Šveice) atskaņos šveiciešu komponistes Helēnas Vinkelmanes (Helena Winkelman) jaundarbu «Buramdziesmas», kas savu pasaules pirmatskaņojumu šovasar ar lieliem panākumiem piedzīvoja «Alpentoene» festivālā Šveicē.

«Buramdziesmas» jeb «Zauber und Bannsprüche aus alter Zeit» ir pavisam jauna, šogad radīta Helēnas Vinkelmanes izvērsta kompozīcija ar latviešu un šveiciešu buramvārdu tekstiem. Skaņdarba 13 daļās astoņas sieviešu balsis sadziedas ar dažādiem klasiskiem un viduslaiku mūzikas instrumentiem, kā arī visai neparastiem šveiciešu tautas instrumentiem, tostarp, pašgatavotām perkusijām.

Latviešu klausītājus šis krāšņais vokāli instrumentālais darbs iepazīstina gan ar lielo «šveiciešu kokli» hakbretu, gan tālu pār Alpu ielejām dzirdamajiem govs un aitas ragiem, gan šamaņu bungām, kas apveltītas ar maģisku spēku. Krāšņajā tēlu un noskaņu plūsmā organiski savijas šveiciešu tautas deju, džeza, mūsdienu mūzikas un latviešu a cappella dziesmu elementi, parādot, ka pasaulē viss sader kopā – Alpu svētīšanas dziesmas blakus latviešu aizsardzības vārdiem pret lietuvēnu, rituāla dejas blakus balādei vai naktssarga lūgšanai rītausmā, vokāli dziedājumi galējos reģistros, mikrotoņos un ekstrēmi mainīgā metrā blakus jautram, harmoniskam valsim vai polkai.

«Buramdziesmu» ciklā organiski iekļaujas arī Mārtiņa Aldiņa, Valta Pūces un Pētera Vaska kompozīcijas, kā arī latviešu tautasdziesmas, kopā ar Vinkelmanes oriģinālmūziku apliecinot dzīvesprieku un ticību labajiem gariem, kas ir visa šī muzikālā projekta koncepcija. «Buramdziesmas» ietvertas arī jaunās mūzikas festivāla «Arēna» šī gada programmā.

Koncertu kalendārs:

26. novembrī plkst.19 – Valmieras Kultūras namā

27. novembrī plkst.19 – Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē*

28. novembrī plkst.19 – Kultūras pils «Ziemeļblāzma» Kamerzālē

* Koncertā Rīgas Latviešu biedrībā piedalīsies arī etnomuzikologs Valdis Muktupāvels. Viņš uzstāsies ar vairākām kokles solo improvizācijām, kā arī stāstīs par rituālu un buramvārdu nozīmi latviešu dzīvē, par slepenu zināšanu un maģijas lietojumu senos laikos un par jaunākajiem pētījumiem šajā jomā.

  • Koncertu biļetes iespējams iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs un koncertu norises vietās.