Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Policija «Maxima» nojaukšanas gaitā turpinās vākt pierādījumus

Valsts policija sabrukušā lielveikala «Maxima» nojaukšanas gaitā Zolitūdē turpinās vākt pierādījumus, aģentūrai LETA uzsvēra policijas pārstāve Sigita Pildava.

Pildava uzsvēra, ka visi dienesti, speciālisti un eksperti šonakt kopīgi izstrādājuši rīcības plānu, kā turpināt darbu, ievērojot divas prioritātes - lai glābēji varētu turpināt darbu un lai vienlaikus Valsts policija var fiksēt un izņemt pierādījumus.

«Plāns ir izstrādāts un saskaņots, lai visas prioritātes būtu ievērotas,» norādīja Pildava, uzsverot, ka nav pamata bažām, ka glābšanas darbu laikā varētu tikt zaudēti kādi pierādījumi.

Patlaban pie sabrukušā lielveikala, līdzās dzīvojamajām ēkām, teritorija tiek atbrīvota no gružiem, lai gatavotos kontrolētai un drošai iekļūšanai ēkā. Pildava uzsvēra, ka visu glābšanas darbu laikā gruvešos strādā arī policija, kas vāc pierādījumus, lai noskaidrotu traģēdijas cēloni un atbildīgos.

Jau ziņots, ka Valsts policijas izmeklēšana par Zolitūdes traģēdijas iemesliem ir sākuma stadijā. Policija saistībā ar traģēdiju, kas prasījusi vismaz 54 cilvēku dzīvības, ir sākusi krimināllietu un izmeklēšanu. Policijas pamatversija ir, ka lielveikals sagruvis, jo pieļauti pārkāpumiem būvniecības procesā. Pamatversijai ir izvirzītas trīs apakšversijas - pārkāpumi pieļauti projekta izstrādē, pārkāpumi notikuši būvniecības laikā vai arī jumta konstrukciju pārslodze notikusi zaļā jumta izbūves laikā.

Policija ir piesaistījusi būvniecības ekspertus, lai veiktu ekspertīzes, un tieši tās tiek minētas kā sarežģītākā un laikietilpīgākā izmeklēšanas daļa. Sestdienas pēcpusdienā policija pirmo reizi tika ielaista veikala drupās, lai kopā ar ekspertiem sāktu lietisko pierādījumu vākšanu.

Valsts prezidents Andris Bērziņš ir paziņojis, ka Zolitūdes traģēdija ir milzīga skaita neaizsargātu cilvēku slepkavība. Prezidents uzskata, ka objektivitātes nodrošināšanai «nekavējoties jāiesaista neatkarīga ekspertīze no citas zemes, kas nav nekādā veidā saistīta ar celtniecības biznesu un mūsu likumdošanu».

Valsts policija vēl nav domājusi par ārvalstu būvniecības ekspertu piesaisti «Maxima» lielveikala Zolitūdē sabrukšanas iemeslu noskaidrošanai. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pastāstīja, ka Valsts policija ir sākusi notikuma vietas apskati un lietisko pierādījumu izņemšanu. Pēc tam, kad pierādījumi tiks savākti, tiks nozīmētas nepieciešamās ekspertīzes.

Ķuzis atzina, ka pagaidām policija piesaistījusi Latvijas vadošos speciālistus, tostarp Rīgas Tehniskās universitātes vadošos profesorus. Kad tiks lemts par ekspertīžu nozīmēšanu, policija izlems, kādus materiālus nodot ekspertīzēm un vai ekspertīzēs piesaistīt ārvalstu ekspertus.

«Maxima» lielveikala griesti iebruka 21.novembra vakarā, aprokot desmitiem cilvēku. Aptuveni stundu pēc pirmā nogruvuma sekojis otrs, kas apbēris arī ugunsdzēsējus, kas bija sākuši glābšanas darbus. Bojā gājuši trīs glābēji, vairāki nokļuvuši slimnīcā.

Glābšanas darbi turpinās jau ceturto dienu - drupās joprojām, iespējams, atrodas kāda bojāgājušā mirstīgās atliekas. Bīstamības dēļ sestdien darbus nācās uz laiku pārtraukt, jo trešo reizi iebruka ēkas jumta konstrukcijas, pēc kā drošības apsvērumu dēļ nolemts ēku pakāpeniski nojaukt, veicot kontrolētus nogruvumus.