Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kijevā tūkstošiem cilvēku protestē pret atteikšanos no ES asociācijas līguma

Ukrainas galvaspilsētā Kijevā tūkstošiem cilvēku svētdien devās gājienā, protestējot pret valdības lēmumu apturēt sagatavošanās darbus asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību (ES) parakstīšanai nākamnedēļ Viļņā gaidāmajā ES Austrumu partnerības samitā.

Ukrainas 5.telekanāls vēlāk ziņoja, ka demonstranti iesaistījušies sadursmēs ar miliciju pie Ministru kabineta ēkas, bet pēc tam devušies tālāk uz prezidenta Viktora Janukoviča administrācijas ēku.

Partija «Tēvzeme», kas organizēja šo gājienu, paziņoja, ka milicijas specvienība «Berkut» lietojusi asaru gāzi pret demonstrantiem, kas viņi no Eiropas laukuma atnāca līdz Ministru kabineta ēkai. Specvienība izveidojusi dzīvo ķēdi un nav nevienu ielaidusi laukumā pie šīs ēkas, kā arī lietojusi asaru gāzi.

Partijas «Tēvzeme» preses birojs arī pavēstīja, ka demonstrantu virzienā no Augstākās padomes (parlamenta) ēkas dodas jauniešu kolonna, kuru sapulcinājusi Reģionu partija.

Milicija paziņoja, ka kāds demonstrants nometis dūmu sveci pie Ministru kabineta ēkas. Milicija tomēr neapstiprināja, ka uz šo metienu būtu atbildējusi ar asaru gāzi.

Apmēram 10 tūkstoši demonstrantu, kas vicināja opozīcijas partijas «Tēvzeme» un ES karogus, sāka gājienu caur Kijevas centru. Gājiena dalībnieku skaits pēc tam pieauga.

Daži demonstranti turēja plakātus ar uzrakstu «Mēs neesam Padomju Savienība, mēs esam Eiropas Savienība». Gājiena dalībnieki arī aicināja gāzt prezidentu Viktoru Janukoviču un atbrīvot no cietuma bijušo premjerministri Jūliju Timošenko.

Kijevas policijas preses sekretāre Olga Biļuka pavēstīja ziņu aģentūrai AFP, ka gājiena organizētāji informējuši varas iestādes par gaidāmo dalībnieku skaitu līdz 100 tūkstošiem. «Kijevā ir pietiekami lieli policijas spēki, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību,» sacīja Biļuka.

Partija «Tēvzeme» tomēr paziņoja, ka satiksmes policija aptur autobusus ar protestētājiem no citām Ukrainas pilsētām, mēģinot novērst plašu dalību šajā pasākumā. Kirovogradā ir apturēti autobusi ar 150 cilvēkiem, neļaujot izbraukt no šīs pilsētas, kas atrodas apmēram 200 kilometrus no Kijevas.

Cietumā ieslodzītā Ukrainas ekspremjere un opozīcijas līdere Jūlija Timošenko piektdien aicināja savus atbalstītājus iziet ielu demonstrācijās, lai protestētu pret valdības lēmumu apturēt sagatavošanās darbus asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES parakstīšanai.

Timošenko arī brīdināja savu politisko pretinieku Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču neizdarīt «sava mūža kļūdu», jo asociācijas līguma parakstīšana ar ES esot viņa vienīgā iespēja politiski izdzīvot.

Kijevā Mihailovskas laukumā svētdien apmēram stundu notika cits mītiņš «Celsim Eiropu Ukrainā», kura dalībnieki pauda atbalstu «nosvērtām valdības darbībām» attiecībā uz integrāciju ES. Šo mītiņu, kurā piedalījušies apmēram 10 tūkstoši cilvēku, organizēja Ukrainas Rūpnieku un uzņēmēju savienība un parādīja Pirmā nacionālā televīzija. Tajā uzstājās Rūpnieku un uzņēmēju savienības līderi un parlamenta deputāti no Reģionu partijas.

Jau vēstīts, ka Ukrainas valdība ceturtdien deva rīkojumu apturēt sagatavošanās darbus, lai nākamnedēļ Viļņā gaidāmajā Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības samitā varētu parakstīt vēsturiskos asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumus ar ES.

Valdības mājaslapā publicētajā dekrēta tekstā lasāms, ka ir dots rīkojums «apturēt sagatavošanās procesus Asociācijas līguma starp Ukrainu un Eiropas Savienību parakstīšanai».

Šāds valdības solis nozīmē, ka Ukrainai vairs nav nekādu iespēju parakstīt asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES Viļņas samitā.

Tā vietā Ukrainas valdība ir ierosinājusi izveidot trīspusēju Ukrainas, ES un Krievijas tirdzniecības komisiju, kas risinātu tirdzniecības jautājumus starp šīm trim pusēm.

Dekrētā teikts, ka šis lēmums pieņemts, lai «nodrošinātu Ukrainas nacionālo drošību», ņemot vērā šāda līguma ietekmi uz tirdzniecību ar Krieviju. Dekrētā tika uzsvērta nepieciešamība «atjaunot zaudētos tirdzniecības apjomus ar Krievijas Federāciju».