Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LG vadītājs pārmet gāzes tirgus liberalizācijas jautājuma politizāciju

Pārmetot Latvijas valdībai rīcību, nereti izvēloties ceļu, kam nav nākotnes, uzņēmuma «Latvijas Gāze» vadītājs Adrians Dāvis apgalvo, ka jautājums par gāzes tirgus liberalizāciju ir ārkārtīgi politizēts.

Ministru kabineta komitejā, izskatot jautājumu par grozījumiem Enerģētikas likumā saistībā ar gāzes tirgus liberalizāciju, Dāvis uzsvēra, ka šis jautājums nav saskaņots ar «Latvijas Gāzi» un uzņēmuma viedokli Ekonomikas ministrija nav ņēmusi vērā.

«Mums ir jāmīl sava valsts, sava dzimtene. Savu mīlestību pret dzimteni un tautu mums vajag pierādīt ar labiem darbiem. Bieži vien izvēlamies citu ceļu, kam nav nākotnes, kas nes zaudējumus, bet tādu ceļu bieži izvēlamies,» uzrunā valdības locekļiem sacīja Dāvis. Viņš apgalvoja, ka jautājums par gāzes tirgus liberalizāciju ir ārkārtīgi politizēts, sevišķi Baltijas valstīs. Taču ekonomiskā pamatojuma, viņaprāt, liberalizācijai neesot.

Tāpat viņš pārmeta politiķiem sabiedrības dezinformēšanu, arī saistībā ar viņa vadīto uzņēmumu un gāzes tirgus liberalizāciju, kas negatīvi ietekmē «Latvijas Gāzes» reitingus, un akcionāri uztverot to ar nepatiku. «Akcionāri, kā zināt, ir nopietni,» teica Dāvis. Kā piemēru nepareiza priekšstata radīšanai sabiedrībā Dāvis minēja pārmetumus uzņēmumam, ka tas neprot izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, - šie apgalvojumi esot aplami.

Viņš arī atgādināja, ka gāzes tirgus liberalizācija patlaban var notikt tikai uz papīra un jāņem vērā, ka patērētājiem pieaugs gāzes cenas. «Mums jāskatās uz nākotni, un, galvenais, uz patērētājiem - tie nevar samaksāt jau pašreizējo gāzes cenu, kas ir salīdzinoši zema. Šodien parādā ir 11 000 patērētāju,» informēja «Latvijas Gāzes» vadītājs.

Noslēgumā viņš atgādināja, ka nepiekrīt Ekonomikas ministrijas izstrādātajam variantam un tas ir sliktākais variants, kāds ir sagatavots.

Kā ziņots, Latvijā sagatavoti grozījumi Enerģētikas likumā, kas paredz gāzes monopola situācijas izbeigšanu. Saskaņā ar grozījumiem pašreizējam sadales sistēmas operatoram darbība jāpārkārto līdz 2015.gada 1.janvārim.

Grozījumi paredz, ka dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operators un sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operators uzglabā atsevišķiem enerģijas lietotājiem piederošu dabasgāzes rezervi par šo lietotāju līdzekļiem, atturas diskriminēt gāzes krātuves un uzglabāšanas sistēmas lietotājus, īpaši par labu saviem saistītajiem uzņēmumiem, kā arī nodrošina citiem pārvades sistēmas operatoriem, uzglabāšanas sistēmas operatoriem un sadales sistēmas operatoriem nepieciešamo informāciju, lai dabasgāzes transportēšanu un uzglabāšanu varētu veikt, neapdraudot savstarpēji savienotas sistēmas drošu un efektīvu darbību.

Operatoriem būs arī jāsniedz sistēmas lietotājiem informācija, kas nepieciešama efektīvai piekļuvei krātuvei vai sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanas sistēmai. Tiem, iepērkot dabasgāzi savu funkciju veikšanai, būs jāievēro pārredzamas un nediskriminējošas tirgus procedūras un jāpublisko informācija par to, kura dabasgāzes krātuve vai tās daļa, vai kāda sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanas sistēma tiek piedāvāta piekļuvei trešajām personām.

Pērn 12 mēnešos patērētājiem pārdota dabasgāze un sniegti pakalpojumi par 427,4 miljoniem latu, kas ir par 21% vairāk nekā 2011.gadā. «Latvijas Gāzes» peļņa pērn bija 22,9 miljoni latu, un tā bija mazāka nekā 2011.gadā, kad uzņēmums nopelnīja 27,2 miljonus latu.

Lielākais «Latvijas Gāzes» akcionārs ir Vācijas «E.ON Ruhrgas International GmbH», kurai pieder 47,2% akciju, 34% pieder Krievijas kompānijai «Gazprom», bet 16% - SIA «Itera Latvija».