Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Delna» aicina premjeru izveidot komisiju Zolitūdes traģēdijas cēloņu izvērtēšanā

Sabiedrība par atklātību «Delna» ir nosūtījusi Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) aicinājumu izveidot komisiju, kas atklāti, profesionāli un vispusīgi izanalizētu jomas, kas skartas tirdzniecības centra «Maxima» jumta nobrukšanas izraisītajā traģēdijā, un sniegtu ieteikumus uzlabojumiem, aģentūru LETA informēja organizācijā.

«Delna» uzskata, ka komisijai jāanalizē esošā situācija un likumu bāze būvniecībā, civilajā aizsardzībā, privātā sektora atbildībā un citos jautājumos.

«Sabiedrība uzmanīgi seko ziņām par policijas veikto kriminālizmeklēšanu, arī «Delna» gaida rezultātus. Tomēr notikušais prasa uzdot daudz plašākus jautājumus, kas iziet ārpus kriminālizmeklēšanas, un šis darbs jāsāk nekavējoties,» norāda «Delnas» padomes priekšsēdētāja Inese Voika.

Kā uzsver «Delnas» direktors Gundars Jankovs, organizācija sagaida, ka valdības augstākās amatpersonas, koordinējot «Maximas» traģēdijas seku izvērtēšanas komisiju, nodrošina operatīvu, vispusīgu un profesionālu izvērtējumu ar ziņojumu, kas pieejams visai sabiedrībai. «Operativitāte nozīmē, ka komisijas darbam tiek noteikti saprātīgi termiņi, ka kriminālprocesa gaita tiek organizēta mērķtiecīgi, kā arī tiesu sistēma ir gatava un atbildīga operatīvi izskatīt lietu,» piebilda Jankovs.

Pieaicinot neatkarīgus, profesionālus ekspertus gan no Latvijas, gan ārvalstīm, esot iespējams panākt izsvērtu ap Zolitūdes traģēdiju radušos sistēmisko jautājumu izskatīšanu. Savukārt ieteikumi dotu pamatu izveidot labāku, drošāku un no korupcijas brīvu vidi visiem Latvijas iedzīvotājiem.

«Mēs šajā gadījumā nevēlamies pieredzēt procesu, kas ilgst gadiem un beidzas bez rezultāta. Katra sevi cienoša valsts veido šādu komisiju, kas nāk klajā ar ieteikumiem uzlabojumiem,» sacīja Jankovs.

Tāpat «Delna» vērš uzmanību, ka jau izskanējuši ļoti daudz jautājumi gan par būvniecības darbu veikšanas atbilstību likumam, gan par dažādiem juridiskiem - tiesiskās atbildības jautājumiem, gan iesaistīto atbildīgo inspekciju un dienestu atbildību, tai skaitā civilās aizsardzības jomā. Tāpat uzdoti jautājumi par Rīgas domes piešķirto kompensāciju piedzīšanu no privātā sektora, nevis to maksāšana no nodokļu maksātāju naudas, par apdrošināšanas sistēmas nepilnībām, par privātā sektora atbildību - apsardzes instrukciju neatbilstību atbildīgas uzņēmējdarbības principiem -, investoru uzvedību Latvijā un citi.

«Valstij ir jāgarantē, ka traģiskais gadījums tiks ātri izmeklēts un atbildīgās institūcijas nevilcināsies ar lēmuma pieņemšanu,» uzsver organizācijas pārstāvji, solot, ka «Delna» aktīvi sekos traģiskā negadījuma izmeklēšanas gaitai un tam, lai sabiedrība tiek informēta par izmeklēšanas procesu un rezultātiem.

Kā ziņots, Zolitūdē 21.novembra vakarā, iebrūkot lielveikala «Maxima» jumtam, drupās dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Bīstamo darba apstākļu dēļ bojāgājušo mirstīgo atlieku meklēšana turpinājās četras dienas.

Policija izvirzījusi trīs versijas par šīs traģēdijas iemesliem. Pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu.

Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Kā ziņots, 2007.gada 23.februārī pansionātā «Reģi» notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.