Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nosaka 25 000 latu atlīdzinājumu par Talsu traģēdijā veselībai nodarīto kaitējumu

Augstākās tiesas (AT) Senāts šodien noteica, ka no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) par labu 1997.gadā Talsu traģēdijā cietušajam Gintam Ručevskam piedzenama 25 000 latu morālā kaitējuma atlīdzība prasīto 400 000 latu vietā.

Kā aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, Senāts rakstveidā izskatīja prasītāja pārstāvja kasācijas sūdzību par AT Civillietu tiesu palātas spriedumu, ar kuru daļēji tika apmierināta Talsu traģēdijā cietušā jaunieša prasība un viņam par labu tika piedzīta 15 000 latu atlīdzība.

Senāts, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 474.panta 4.punktu, kas paredz kasācijas instances tiesas tiesības grozīt spriedumu daļā par prasības apmēru, nosprieda grozīt apelācijas instances tiesas spriedumu, nosakot, ka no valsts VUGD personā par labu prasītājam piedzenama 25 000 latu atlīdzība par morālo kaitējumu.

Senāta ieskatā, lai kompensētu prasītājam pārdzīvojumus un arī sakropļojumu, kura esamību pamatoti atzinusi apelācijas instances tiesa, ir nosakāma atlīdzība, kas atbilstu arī citās, no faktisko un tiesisko apstākļu viedokļa raugoties, līdzīgās lietās noteiktās atlīdzības apmēram.

Senāts atzinis, ka pēc smaguma pakāpes prasītāja veselībai nodarītais kaitējums un tā sekas nav vieglākas par spriedumā aprakstītu divu citu Talsu traģēdijā cietušo veselībai nodarīto kaitējumu. Līdz ar to atbilstoši tiesiskās vienlīdzības principam arī noteiktajam atlīdzības apmēram par morālo kaitējumu jābūt līdzīgam.

Spriedums nav pārsūdzams.

Kā ziņots, 2012.gada februārī AT Civillietu tiesu palāta no valsts par labu 1997.gadā Talsu traģēdijā cietušajam Ručevskim piedzina 15 000 latu morālā kaitējuma atlīdzību. Ručevskis un viņa māte Maira Sniķere no VUGD personā vēlējās piedzīt kopumā 400 000 latu morālā kaitējuma atlīdzību.

LETA jau ziņoja, ka šo lietu atkārtotai izskatīšanai AT 2010.gada 24.novembrī nodeva AT Senāts, kas atcēla iepriekš pieņemto prasītāju interesēm nelabvēlīgo spriedumu. AT Senāts gan nemainīja AT Civillietu tiesu palātas 2009.gada 30.aprīļa spriedumu, ar kuru no IeM par labu Sniķerei tika piedzīti 6816 latu ārstēšanās izdevumi.

Izskatot lietu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2007.gada 8.oktobrī no valsts par labu Ručevskim un Sniķerei prasīto 400 000 latu vietā piedzina kopumā 120 000 latu kompensāciju un 11 234 latu zaudējumus par traģēdijas nodarīto kaitējumu.

Apgabaltiesā iesniegtajā prasībā Ručevskis no valsts lūdza piedzīt 350 000 latu kompensāciju, bet viņa mātes prasītās kompensācijas apjoms bija 50 000 latu. Tāpat tika prasīts atlīdzināt 12 041 lata ārstēšanās izdevumus.

Kā ziņots, 1997.gada 28.jūnijā Talsos IeM rīkotajos svētkos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni.

Pacēlājs bija novietots uz automašīnas «Kamaz» bāzes, šoferu uzdevums bija pacelt gaisā bākugunis, kas būtu kā simboliska svētku lāpa. Taču pacēlājs tika izmantots pavisam citiem mērķiem - tā grozā ļāva iekāpt cilvēkiem, un grozs tika pacelts apmēram 30 metru augstumā, lai iekāpušie varētu aplūkot pilsētas panorāmu.

Instrukcija paredzēja, ka grozā drīkst atrasties ne vairāk kā četri pieauguši cilvēki, bet liktenīgajā brīdī tajā atradās 22 cilvēki, no kuriem vairākums bija bērni. Pacēlāja strēle neizturēja slodzi, un cilvēki nokrita uz asfalta.