Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB: Nevar apgalvot, ka Zolitūdes traģēdija notikusi korupcijas dēļ

Nevar apgalvot, ka Zolitūdes traģēdija notikusi korupcijas dēļ, bet, iespējams, tas varēja notikt kontroles un uzraudzības trūkuma dēļ, šodien Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē sacīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāve Diāna Kurpniece.

Kurpniece uzsvēra, ka korupciju risku mazināšanai nozarē ir ļoti būtiski izveidot efektīvu ziņošanas mehānismu par pārkāpumiem būvniecībā. Tāpat nepieciešams panākt izmaiņas būvniecības kontroles sistēmā, lai novērstu interešu konflikta situācijas, kad būvinspektoram vienpersoniski jāizvērtē pašvaldības, kas ir būvinspektora darba devējs, būvniecības procesa tiesiskums.

Tikmēr pašvaldībām jānodrošina ar būvniecības plānošanas jautājumiem saistītu procedūru atklātums, vēl pašvaldību vadītājiem būtu jākontrolē, vai būvvaldes amatpersona nepieņem lēmumu attiecībā uz radiniekiem vai biznesa partneriem.

Kurpniece pauda viedokli, ka būtu jāpalielina administratīvais sods par pārkāpumiem, kas saistīti ar būvniecību. Normatīvajos aktos arī būtu skaidri jādefinē būvinspektoru minimālās nepieciešamās darbības un to regularitāte, kontrolējot būvniecības procesa atbilstību normatīvo aktu prasībām, kā arī būvobjektu apskates un pārbaudes kritērijus.

Savukārt KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča šodien apakškomisija sēdē uzsvēra, ka būvniecības joma ir viens no KNAB prioritārajiem darba virzieniem.

Kā ziņots, Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē šodien notika diskusijas par cīņu ar korupciju būvniecības jomā.

Jau ziņots, ka Zolitūdē 21.novembra vakarā, iebrūkot lielveikala «Maxima» jumtam, drupās dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Bīstamo darba apstākļu dēļ bojāgājušo mirstīgo atlieku meklēšana turpinājās četras dienas.

Policija izvirzījusi trīs versijas par šīs traģēdijas iemesliem. Pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu.