Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Savickis: Sodu maksāsim, bet no mūsu tautas simboliem neatteiksimies

Rīgas «Dinamo» samaksās līgas vadības piešķirto soda naudu par tautiskajā uzvedumā izmantoto simbolu, tomēr idejiski «Dinamo» neatsakās no savas tautas zīmēm, aģentūrai LETA pauda kluba padomes priekšsēdētājs Juris Savickis.

«Dinamo» 17. novembra spēlē sveica līdzjutējus tobrīd gaidāmajos 18. novembra svētkos, pirms mača uz ledus uzvedot inscenējumu ar latviešu nacionālo simbolu izmantošanu. Uzveduma noslēgumā uz ledus dejotāji ar lieliem Latvijas karogiem centās izveidot ugunskrustu, taču tā atveide Krievijas masu medijos radīja lielu neizpratni. Izmantotais simbols daudzviet tika raksturots kā svastika, taču līgas vadība vēlāk veiktajā izmeklēšanā nekādus pārkāpumus nekonstatēja, uzsverot, ka uzvedumā redzētajam simbolam ar to nav saistības.

Pēc tam gan līgas vadība veikusi papildu analīzi un tomēr konstatējusi noteiktu regulu neievērošanu, par ko klubam piemērota soda nauda viena miljona rubļu (15 800 latu) apmērā.

«Šie simboli ir iesakņojušies mūsu tautas kultūrā jau gadsimtiem ilgi. Tie ir redzami visos nozīmīgākajos latviešu tautas svētkos. Kluba vadībai un pasākumā klātesošajiem viesiem šis uzvedums ļoti patika, mēs tajā nesaskatījām neko sliktu. Tomēr tā nu mēdz gadīties - no zināma skatu punkta ornaments iegriežas tādā veidā, kas ļauj citu kultūru pārstāvjiem tajā saskatīt ko citu,» izteicās Savickis. «Uzvedums bija ļoti skaists, tā plānotāji visu izdarīja pareizi. Cita lieta, ka atšķirīgas kultūras cilvēki uz to skatās ar savām acīm.»

«Mūsu kļūda bija tajā, ka neparedzējām, kā uz to skatīsies citas tautas cilvēki. Par to mēs nepadomājām un to neieraudzījām. Žēl, ka radusies šāda situācija,» piebilda Savickis, kurš apņēmās piemēroto soda naudu apmaksāt. «Sods tiks samaksāts. Tā nav tik liela nauda.»

«Mēs no mūsu vēstures nevaram un negribam atteikties. Varbūt šova veidotāji nebija iedomājušies, kā uz to skatīsies citi. Tas mums ir jāņem vērā nākotnei,» uzsvēra kluba padomes priekšsēdētājs.

Ugunskrusts vairākām tautām vēsturiski apzīmē sauli, gaismu, saules ceļu un aizsardzību. Pa kreisi rotējošs ugunskrusts tiek plaši izmantots nacistiskajā propagandā, tāpēc bieži jebkurš ugunskrusts tiek kļūdaini uztverts kā nacismu slavējošs simbols.