Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prezidents izsludina 2014.gada valsts budžeta likumu

Valsts prezidents Andris Bērziņš šodien izsludinājis 7.novembrī Saeimā pieņemto nākamā gada valsts budžeta likumu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis».

Kā aģentūru LETA informēja prezidenta kancelejas preses dienestā, Bērziņš nosūtījis vēstuli Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai (V) un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), kurā vērsa uzmanību uz valsts budžeta pavadošo likumu atsevišķiem aspektiem.

Vienlaikus prezidents uzsvēra, ka ir saņēmis vairāku nozaru pārstāvju iebildumus par pieņemto regulējumu, kuru skaits ir ievērojami lielāks nekā iepriekšējos gados.

Piemēram, kritiski vērtējama likuma «Grozījumi Elektronisko sakaru likumā» pieņemšanas procedūra, kurā ar priekšlikumiem uz otro lasījumu būtiski izmainīta Azartspēļu un izložu likumā izveidotā azartspēļu organizēšanas sistēma. No ietvertā regulējuma nav nepārprotami skaidrs, vai Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas izdotais administratīvais akts ir izpildāms piespiedu kārtā jau ar tā spēkā stāšanās brīdi un kurā brīdī inspekcija realizēs savu pienākumu rakstveidā brīdināt adresātu par piespiedu izpildi, brīdinājumā norādot izpildiestādi, piemērojamo piespiedu izpildes līdzekli un norādi, ka piespiedu izpildi veic uz adresāta rēķina.

Bērziņš savā vēstulē informēja arī, ka par Subsidētās elektroenerģijas nodokļa likumu ir saņēmis iebildumus no vairākām asociācijām. Izklāstot iebildumu būtību, prezidents uzsvēra, ka subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieviešana rūpīgi izvērtējama kopsakarā gan ar Latvijas starptautiskajām saistībām, gan elektroenerģijas ražotāju iespējām turpmāk pildīt uzņemtās saistības, gan arī nodokļa ietekmi uz elektroenerģijas un siltumenerģijas tarifiem un uz tautsaimniecību kopumā.

Attiecībā uz likumu «Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā» ir saņemti hidroenerģijas nozares pārstāvju iebildumi, ka pieņemtās izmaiņas attiecībā uz nodokļa piemērošanu elektroenerģijas ražošanai hidroelektrostacijā, kuras kopējā jauda ir mazāka par diviem megavatiem, nav pietiekami izsvērtas to pamatojumā, ir nesamērīgas, līdz ar to kritiski vērtējama šo izmaiņu ietekme uz nozares darbību. Ņemot vērā to, ka izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā tiek veiktas vienlaikus ar Subsidētās elektroenerģijas nodokļa likuma regulējuma ieviešanu, būtu nepieciešams vērtēt, vai tiek veidota samērīga regulējuma sistēma atjaunojamo energoresursu jomā.

Par grozījumiem likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu» prezidents ir saņēmis iebildumu par to rezultātā radītām nelabvēlīgām sekām uzņēmējdarbības videi. Lai gan ar likumā ietverto regulējumu Labklājības ministrija iecerējusi novērst situāciju, ka personas, kas ieņem amatus kapitālsabiedrībās, kur tām netiek maksāta darba alga, vēlāk rada slogu valsts sociālās apdrošināšanas sistēmai, prezidents pauda uzskatu, ka «līdztekus šim mērķim nav izvērtēta tiesiskā regulējuma atbilstība valsts attīstības pamatnostādnēm, kas paredz valsts atbalstu uzņēmējdarbībai».

Attiecībā uz grozījumiem «Likumā par ostām» Bērziņš ir saņēmis iebildumus no ostu darbības un ar tranzītu saistīto nozaru pārstāvjiem. Iebildumu izteicēji norāda, ka grozījumu rezultātā noteiktais maksājums ostu pārvaldēm par stratēģiskās publiskās infrastruktūras izmantošanu nesniedz skaidru priekšstatu par to, kādas darbības tas ietver. Tāpat tiek pausti arī iebildumi par minēto grozījumu ieviešanas termiņu, norādot, ka šādu grozījumu ieviešana jau no 2014.gada 1.janvāra apdraud iepriekš uzņemto kredītsaistību izpildi un Eiropas Savienības līdzfinansētās infrastruktūras attīstību.

Prezidents vēstulē piebilda, ka ostu un tranzīta nozares pārstāvji norādījuši uz Satiksmes ministrijas piedāvāto alternatīvu, «kas cita starpā ietvēra risinājumus, kas sniegtu ne mazākus ieņēmumus valsts budžetā, vienlaikus neradot šaubas par ietekmi uz Latvijas tranzīta koridora konkurētspēju, tai skaitā uz Latvijas dzelzceļu un autopārvadājumiem, un kas vērsti uz investīcijām ostu attīstībai».

Kā ziņots, 6.novembrī Saeimas deputāti vairāk nekā pusi diennakts debatēja par to, kur valstij nākamgad taupīt un kur tērēt. Aptuveni stundu pēc pusnakts, kad jau bija iestājies 7.novembris, likums «Par valsts budžetu 2014.gadam» tika pieņemts bez īpašiem pārsteigumiem.

Par budžeta pieņemšanu nobalsoja 55 deputāti, savukārt pret bija 38 parlamentārieši. Likums stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

2014.gada valsts budžetā kā prioritāri ir noteikti pasākumi sabiedrības ienākumu nevienlīdzības mazināšanai, lielāku nodokļu samazinājumu paredzot iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un ģimenēm ar bērniem, pasākumi cīņai ar ēnu ekonomiku, kā arī demogrāfiskās situācijas uzlabošanai.