Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politologi premjera demisiju dēvē par cienījamu soli: tas ir signāls pārējiem atbildīgajiem par traģēdiju

Atkāpšanās no amata premjeram Valdim Dombrovskim (V) var palīdzēt restartēt savu politisko karjeru, uzskata politoloģe Iveta Kažoka.

«Acīmredzot šodien vai vakar viņš sapratis, ka ar tik zemu uzticēšanos valdības efektivitātei tālāk strādāt vairs nevar, un pieņēmis lēmumu no amata atkāpties, arī nezinot, kā sabiedrība to uztvers,» portālam «Apollo» sacīja Kažoka, norādot, ka cilvēki augstu vērtē spēju atzīt vainu un aiziet no amata, tāpēc tas var palīdzēt restartēt Dombrovskim savu politisko karjeru Latvijā vai Eiropas institūcijās.

Vaicāta, vai Dombrovskis izmantoja izdevību, lai atkāptos no amata un gatavotos «Eiropas amatiem» vai tomēr tā ir valsts vīra cienīga rīcība, Kažoka norādīja, ka tā bija valsts vīra cienīga rīcība, jo iepriekš nekas neliecināja par to, ka premjers grasās atkāpties.

Kažoka uzskata, ka ir apbrīnojami, ka tieši premjers pamet savu amatu, nevis par būvvaldi daudz atbildīgākās Rīgas domes amatpersonas – mērs Nils Ušakovs vai vicemērs Andris Ameriks, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis vai par būvniecības procesiem atbildīgais Daniels Pavļuts.

«Dombrovskis varēja norādīt uz amatpersonām, lai tās atkāpjas, bet vienlaikus viņš saskatījis arī savu atbildību tajā, kas ir noticis un tajā, kā ir reaģēts. Sapratis, ka viņš nav tas labākais premjers, kam izvest valsti no šāda rakstura ,vairāk emocionālas krīzes,» sacīja Kažoka.

Politologs Filips Rajevskis Dombrovska soli vērtē kā ļoti atbildīgu, bet arī tālredzīgu.

«Atkāpjoties no amata, Valdis Dombrovskis pieņēma ļoti atbildīgu, bet arī tālredzīgu soli. Ministru prezidenta amats ir saistīts ar vislielāko atbildību un premjers šajā gadījumā pakļāvās sabiedrības spiedienam,» portālam «Apollo» sacīja politologs.

«Andris Bērziņš noteikti bijis viens no tiem, kas šo lēmumu katalizējis. Prezidents, reaģējot uz traģēdiju Zolitūdē, jau no paša sākuma ieņēma stingru pozīciju un uzstāja, ka kādam jāuzņemas politiskā atbildība,» pauž Rajevskis.

Jautāts par to, vai arī Rīgas mēram Nilam Ušakovam būtu jārīkojas līdzīgi, jāuzņemas atbildība un jāatkāpjas no sava Rīgas domes vadītāja amata, politologs, atzina, ka nebija par to iedomājies, taču neuzskatot, ka viņam tas būtu jādara un ka Ušakovs to darīs. «Tas būtu mākslīgs solis - viena augsta amatpersona jau atkāpusies, nebūtu loģiski to atkārtot. Ušakovs nesen ir izgājis vēlēšanu procesu un viņam būtu jāatkāpjas, lai no jauna tiktu pārvēlēts.»

Premjera Valda Dombrovska (V) rīcību, atkāpjoties no amata, šādi uzņemoties politisko atbildību par Zolitūdes traģēdiju, politologi un sociologi vērtē kā ļoti cienījamu soli.

Sociologs Aigars Freimanis sarunā Latvijas Radio piekrita, ka Dombrovska solis ir kā signāls arī Rīgas domes vadībai - turklāt ne tikai viņiem, bet daudziem citiem, kuriem būtu jāuzņemas atbildība par pagājušās ceturtdienas traģēdiju.

Freimanis norādīja, ka Dombrovska demisija ir saprotama. «Labi saprotu, ka emocionālo slodzi pēdējā laikā jau kopš 2014. gada budžeta apspriešanas, ir grūti turēt par spīti milzīgajai premjera pieredzei,» sacīja Freimanis. Viņš norādīja, ka premjers rīkojies cienījami.

Savukārt politoloģe Žaneta Ozoliņa Latvijas Radio norādīja, ka politiskais slogs premjeram bijis ļoti smags.No vienas puses šī soļa iemesls ir nogurums, no otras puses, un tas šobrīd ir galvenais - tā ir apziņa, ka kaut kas Zolitūdes traģēdijas sakarā nav izdarīts līdz galam.

«Premjera atkāpšanās notika visai Latvijai ļoti traģiskā brīdī. Ne tikai katram Latvijas iedzīvotājam, bet arī politiķiem tas ir smags pārdzīvojums,» sacīja Ozoliņa.

Ozoliņa uzsvēra, ka šī bija arī tāda kā mēraukla, ar ko tiek mērīts līdz šim padarītais un nepadarītais.