Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK spriež par veidiem, kā informēt sabiedrību par ES un ASV brīvās tirdzniecības līgumu

Eiropas Komisija (EK) pagājušajā nedēļā rīkojusi sanāksmi ar bloka dalībvalstu pārstāvjiem, lai spriestu, kā labāk informēt sabiedrību un medijus par sarunām, ko Eiropas Savienība (ES) sākusi ar ASV cerībā noslēgt brīvās tirdzniecības līgumu.

Šī tikšanās notikusi piektdien, 22.novembrī.

Dānijas žurnāla «Notat» rīcībā nonācis dokuments «TTIP komunikācija,» kurā izklāstīta ES sabiedrības informēšanas stratēģija sarunu laikā.

Oficiālās sarunas par Transatlantiskās tirdzniecības un ieguldījumu partnerību (TTIP) sākās jūlijā, taču sabiedrībā par šo jautājumu viedokļi atšķiras.

«Sarunu sākuma posmā mērķis ir definēt debašu nosacījumus, pozitīvi vēstot par TTIP būtību, nevis cenšoties aizstāvēties par to, kas TTIP nav,» teikts dokumentā.

Vairums ES dalībvalstu un Eiropas Parlamenta (EP) deputāti aktīvisti atbalsta ES un ASV brīvās tirdzniecības vienošanos.

Ja šo vienošanos izdosies noslēgt, tā kļūs par pasaulē plašāko brīvās tirdzniecības līgumu. ES un ASV savstarpējās preču tirdzniecības apjoms pagājušajā gadā sasniedza aptuveni 500 miljardus eiro (351,40 miljardus latu), pakalpojumu sektorā apgrozījums sasniedza 280 miljardus, bet savstarpējās investīcijas bija mērojamas triljonos eiro.

ES lēš, ka brīvās tirdzniecības līgums ES tautsaimniecībai papildus gadā dos 119 miljardus eiro, bet ASV ekonomikai - 95 miljardus.

EK veiktie pētījumi liecina, ka brīvās tirdzniecības līgums radītu līdz pat diviem miljoniem jaunu darbavietu.

Abas puses paziņojušas, ka vēlas šo līgumu noslēgt līdz 2014.gada novembrim, kad pie pienākumu pildīšanas ķersies jaunā Eiropas Komisija.

Tikmēr mediju rīcībā nonākušajā dokumentā arī paustas bažas, ka ES nebūt ne spīdošā ekonomikas stāvokļa dēļ varētu vājināties Briseles pozīcijas sarunās.

«Liela daļa no izskanējušā satraukuma par TTIP saistīta ar uztveri, ka ES nav pietiekami spēcīgā pozīcijā, lai risinātu sarunas ar Savienotajām Valstīm,» secina izdevums, mudinot «nodrošināt, ka diskusijas norit starp līdzvērtīgiem sarunu biedriem».

Vēl pirms otrās sarunu kārtas sākuma šomēnes izskanēja bažas, ka vienošanās varētu apdraudēt ES standartus vides aizsardzības un pārtikas drošības jomā, tostarp attiecībā uz ģenētiski modificētiem produktiem. Tomēr izskanējušo satraukumu noraidīja ES galvenais sarunu vedējs Ignasio Garsija Bersero.

Lai gan no ES puses atbildība par sarunām gulstas uz Eiropas Komisiju, ja tiks panākta vienošanās, tā būs jāapstiprina arī Eiropas Parlamentam un dalībvalstu valdībām.

Brīvās tirdzniecības līguma sarunu trešais raunds ieplānots no 16. līdz 20.decembrim Vašingtonā.