Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lembergs: Būtu jārīko Saeimas ārkārtas vēlēšanas

Pareizākais risinājums pēc premjera Valda Dombrovska (V) demisijas paziņojuma būtu Saeimas ārkārtas vēlēšanas, jo pie tādas partiju pārstāvības un deputātu vietu sadalījuma Saeimā, kāds tas ir pašlaik, normāli darboties spējīgu valdību nevar izveidot, aģentūrai LETA savu viedokli pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij»).

Reformu partija, kurai Saeimā ir 16 deputātu vietas, sabiedrības uzticību ir zaudējusi, norādīja Lembergs. Vaicāts, kādas partijas varētu veidot nākamās valdības koalīciju, Ventspils mērs atzina: «Man jau liekas, ka jārīko Saeimas ārkārtas vēlēšanas, jo no tā, kas tagad ir Saeimā, nekas labs nevar sanākt.»

Vaicāts, vai pats būtu gatavs uzņemties valdības veidošanu, ja viņam tāda iespēja tiktu dota, Lembergs norādīja, ka jau kopš šī gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām viņš vairs nav Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāts. «Savu viedokli šajā jautājumā netaisos mainīt,» sacīja Lembergs.

Komentējot Dombrovska paziņojumu, ka, uzņemoties politisko atbildību par Zolitūdes traģēdiju, viņš atkāpjas no amata, Lembergs norādīja: «Par būvniecības nozari politiskā atbildība ir Ekonomikas ministrijai, ko nosaka Ekonomikas ministrijas nolikums un Būvniecības likums. Ja ekonomikas ministrs neatkāpās, tad tas bija jādara premjeram. Ne tikai šīs [Zolitūdes] traģēdijas dēļ, bet arī tāpēc, ka jaunais Būvniecības likums vēl vairāk sabojā būvniecības nozares vadību un uzraudzību.»

«Būvniecības nozares vadības un uzraudzības sistēmu 2003.gadā sāka demontēt toreizējais premjers Einars Repše, bet galvenie demontāžas darbi notika 2009.gadā,» norādīja Lembergs. Ventspils mērs jau vakar preses konferencē norādīja, ka 2009.gadā toreizējais Dombrovska valdības ekonomikas ministrs Artis Kampars (V) pieņēma, viņaprāt, kļūdainu lēmumu reorganizēt jeb faktiski likvidēt valsts būvinspekciju.

«Diemžēl Dombrovskis nav bijis pietiekami prasīgs pret saviem ministriem,» atzina Lembergs, norādot uz problēmām izglītības, neatliekamās medicīniskās palīdzības, būvniecības un pašvaldību reģionālās plānošanas jomās.

«Domāju, ka Dombrovskis ir arī ļoti noguris no strīdiem koalīcijā,» piebilda Ventspils mērs.

Satversmē ir divas iespējas, kā var notikt Saeimas ārkārtas vēlēšanas, taču patlaban ir īstenojama tikai viena no tām - ja Valsts prezidents atlaiž Saeimu, aģentūrai LETA skaidroja Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

Saskaņā ar Satversmi ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju var ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu, kā arī Saeimas atlaišanu var ierosināt Valsts prezidents. Taču Saeimas atsaukšanu nevar ierosināt, ja līdz kārtējām vēlēšanām ir palicis mazāk nekā gads, kā tas ir patlaban. Līdz ar to tikai Valsts prezidentam patlaban ir tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu, norādīja Kusiņš.

«Esošās Saeimas atlaišanu var ierosināt tikai un vienīgi Valsts prezidents. Un šeit es liktu punktu, jo tas ir atkarīgs tikai no Valsts prezidenta,» teica jurists. Līdz ar to patlaban neesot jēgas prognozēt, vai kas tāds var notikt un vai tas var teorētiski notikt līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām.

Savukārt Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars aģentūrai LETA skaidroja, ka gadījumā, ja tomēr līdz nākamās Saeimas kārtējām vēlēšanām nākamā gada rudenī notiek jaunas Saeimas vēlēšanas, jaunais parlaments nestrādās tikai līdz vēlēšanām oktobrī - jaunās ārkārtas vēlēšanās ievēlētās Saeimas pilnvaras būtu trīs gadus, plus vēl termiņš līdz oktobra pirmajai sestdienai.

Kā ziņots, uzņemoties politisko atbildību par traģēdiju Zolitūdē, Dombrovskis paziņoja par demisiju. Viņš uzskata, ka pašreiz ir nepieciešama jauna valdība, kurai ir skaidrs Saeimas vairākuma atbalsts un kura ar jaunu uzticības mandātu spēs risināt valstī esošās problēmas. Dombrovskis valdību vada kopš 2009.gada marta.