Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Beļģijas parlaments lems par mazgadīgo eitanāziju

Beļģijas parlaments tuvākajos mēnešos izvērtēs priekšlikumu papildināt pirms desmit gadiem pieņemto likumu par eitanāziju, attiecinot to arī uz nepilngadīgajiem.

Senāta Tieslietu un sociālo lietu komiteja pēc vairākus mēnešus ilgām diskusijām trešdien atbalstīja likumprojektu. Tas nozīmē, ka tuvākajos mēnešos balsojums par šo likumprojektu notiks abās parlamenta palātās.

Ierosinājumi likuma izmaiņām, kurās cita starpā ierosināts atļaut veikt eitanāziju arī ar Alcheimera slimību sirgstošajiem, parlamentā tika iesniegti decembrī, tomēr sagaidāms, ka lēmums tiks pieņemts tikai pēc vairākiem mēnešiem.

Ierosinātās likuma izmaiņas paredz, ka eitanāziju varēs veikt arī mazgadīgajiem, ja vien viņi būs spējīgi pieņemt lēmumu un viņus mocīs «nepanesamas un neremdināmas sāpes». Viņiem konsultāciju sniegs ārstu komisija, un būs nepieciešams saņemt neārstējamā pacienta vecāku apstiprinājumu.

Kā liecina sabiedriskās domas aptauja, trīs ceturtdaļas beļģu atbalsta šādas likuma izmaiņas.

Tikmēr pret mazgadīgo eitanāziju asi iestājas kristiešu, musulmaņu un ebreju garīgie līderi.

«Mēs esam ļoti nobažījušies, ka aizvien vairāk varētu tikt banalizēts tik nopietns jautājums,» teikts reliģisko līderu paziņojumā. «Ievainojamu cilvēku - vai tie būtu bērni vai nespējīgie - eitanāzija ir pilnībā nesavienojama ar viņu kā cilvēku stāvokli.»

Beļģijā eitanāzija tika legalizēta 2002.gadā. Pirms tam tas bija noticis tikai Nīderlandē, kur eitanāzija tiek attiecināta arī uz bērniem no 12 gadu vecuma.

2009.gadā arī Luksemburgā tika legalizēta eitanāzija, kas gan attiecas tikai uz pieaugušajiem.

Šveicē savukārt mediķiem ir tiesības sniegt palīdzību neārstējamiem pacientiem, kas nolēmuši izbeigt savu dzīvi, taču eitanāzija pati par sevi Šveicē ir pretlikumīga.

Lai gan izskanējušais priekšlikums Beļģijā tiek vērtēts pretrunīgi un diskusijas aktualizējušas vairumu ētiskas dabas jautājumu, sagaidāms, ka Beļģijas parlamenta deputāti tomēr atbalstīs likumprojektu.

2012.gadā Beļģijā eitanāzija veikta 1432 cilvēkiem, bet gadu iepriekš tā tika veikta 1133 cilvēkiem.