Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Timošenko aicina ES līderus glābt Ukrainu un noslēgt asociācijas līgumu

Apcietinājumā turētā Ukrainas ekspremjere Jūlija Timošenko aicinājusi Eiropas Savienības (ES) līderus glāb Ukrainu un Austrumu partnerības samitā Viļņā parakstīt ar to asociācijas līgumu, neizvirzot nekādus priekšnosacījumus.

LETA jau ziņoja, ka Ukrainas parlaments pagājušo ceturtdien neatbalstīja nevienu no sešiem likumprojektiem, kas ļautu notiesātajai ekspremjerei Jūlijai Timošenko doties ārstēties uz ārvalstīm. Šāda likumprojekta pieņemšana ir viena no galvenajām Briseles prasībām, kas Kijevai tika izvirzīta, lai 28. un 29.novembrī Austrumu partnerības samitā Viļņā Ukrainai būtu iespēja ar ES parakstīt asociācijas līgumu.

Pēc tam Ukrainas valdība paziņoja, ka tā aptur ES asociācijas līguma parakstīšanas sagatavošanas procesu. Šis lēmums faktiski likvidēja iespējas parakstīt līgumu Viļņas samitā, kas nozīmē, ka tagad process var ievilkties uz vairākiem gadiem.

Tomēr Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs paziņoja, ka vienalga dosies uz samitu, lai turpinātu sarunas.

«Ja Janukovičs pieņems pozitīvu lēmumu, es kaismīgi aicinu jūs piektdien parakstīt līgumu bez jebkādas vilcināšanās un nosacījumiem, tostarp, tiem, kas saistīti ar manu atbrīvošanu,» paziņojusi Timošenko.

53 gadus vecās ekspremjeres paziņojumu trešdien presei nolasīja viņas meita Jevgēņija.

«Es pateicos jums par (..) demokrātijas aizstāvēšanu Ukrainā. Bet šodien ir nepieciešams atbrīvot ne tikai atsevišķus politieslodzītos. Ir nepieciešams atbrīvot Ukrainu. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams parakstīt vienošanos, ja Janukovičs tam piekrīt,» norādījusi Timošenko, kura pirmdien sāka badastreiku, solidarizējoties ar protestētājiem, kas iestājas par Ukrainas dziļāku integrāciju Eiropā.

«Parakstot vienošanos ar viņu, jūs palīdzēsiet visai valstij pārvarēt civilizācijas bezdibeni, ko radījušas kļūdainas ideoloģijas un agresīvas impērijas, jūs spersiet vel vienu soli pretī visas Eiropas atkalapvienošanai,» paziņojusi Timošenko.

Janukovičs uzsvēris, ka nogaidīs labākus nosacījumus no ES puses, tostarp solījumu sniegt finansiālu palīdzību, pirms apsvērs līguma parakstīšanu.

Viņš norādīja, ka ES piedāvā nepietiekamu kompensāciju par zaudējumiem, kurus Ukrainai nāktos ciest, saraujot attiecības ar Krieviju.

ES paziņojusi, ka ir joprojām ir gatava runāt par līgumu, bet bumba ir Ukrainas laukuma pusē.

Kopš svētdienas Ukrainas galvaspilsētas Kijevas ielās izgājuši desmitiem tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret valdības lēmumu atteikties no asociācijas līguma ar ES.

Demonstrāciju laikā notikuši arī vardarbīgi incidenti. Policija likusi lietā asaru gāzi, bet protestētāji apmētājuši likumsargus ar akmeņiem.