Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Infografika: Ko plānots panāk ES Austrumu partnerības samitā

Viļņā ceturtdien sākas Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības samits, kas gan tikpat kā nesola attaisnot cerības uz asociācijas līguma parakstīšanu ar Ukrainu, tomēr jebkurā gadījumā būs viens no nozīmīgākajiem diplomātiskajiem forumiem mūsdienu Lietuvas vēsturē.

Ielūgumi uz ceturtdien un piektdien notiekošo samitu izsūtīti visu ES institūciju, dalībvalstu un Austrumu partnerības valstu - Armēnijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Gruzijas, Moldovas un Ukrainas - vadītājiem, un Lietuva viņus visus cer sagaidīt Viļņā.

Kopumā Lietuvas galvaspilsētā tiek gaidītas gandrīz 40 tā dēvētā A protokola līmeņa delegācijas, katrā pa 8 līdz 15 cilvēkiem, tātad uz pašu samitu varētu ierasties vismaz 400 politiķu, diplomātu un amatpersonu. Vēl vismaz pāris simtu dalībnieku ieradīsies uz citiem šai laikā paredzētajiem ar Lietuvas prezidentūru saistītajiem pasākumiem - Austrumu partnerības uzņēmējdarbības forumu, Austrumeiropas studiju centra rīkoto Pilsoniskās sabiedrības konferenci, ES parlamentu ārlietu komiteju vadītāju tikšanos.

Uz forumu tiek gaidīti vismaz 500 līdz 700 ārvalstu žurnālisti, kuru vajadzībām tiek iekārtots milzīgs preses centrs izstāžu un kongresu kompleksā «Litexpo».

Samitu ceturtdien ievadīs prezidentes Daļas Grībauskaites tikšanās ar Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žozē Manuelu Barrozu un Eiropadomes prezidentu Hermanu van Rompeju.

Ceturtdienas vakarā Viļņas Valdnieku pilī paredzētas ES un Austrumu partnerības valstu vadītāju oficiālās vakariņas. Šai laikā iespējamas arī formālas ES dalībvalstu ārlietu ministru tikšanās, kurās vēlreiz tiktu pārrunāts līgums ar Ukrainu.

Piektdienas rītā visi pasākumi pārcelsies uz izstāžu centru «Litexpo», kur paredzēta līgumu parakstīšanas ceremonija, līderu plenārsēde un oficiāla preses konference.

Kā ziņots, lai gan Kijeva pirms nedēļas pavēstīja, ka aptur gatavošanos asociācijas un brīvās tirdzniecības līguma parakstīšanai, Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs solījis tomēr doties uz Viļņu, vienlaikus norādot, ka līgumu ar ES viņš parakstīs tad, kad tas būs Kijevas interesēs.

Kā izteikušies diplomāti, «zināma, lai gan pavisam neliela» iespēja, ka līgums ar Kijevu tiks parakstīts, tomēr pastāv un noprotams, ka Ukrainas valsts vadītājs meklē iespējas Lietuvā tikties ar ES līderiem.

Arī gadījumā, ja līgumu ar Ukrainu neizdosies parakstīt, Viļņā iecerēts parafēt ES asociācijas līgumus ar Moldovu un Gruziju, parakstīt vienošanos par vienkāršotu vīzu režīmu ar Azerbaidžānu, līgumu ar Ukrainu par atklātu gaisa telpu, deklarāciju par ES sadarbību ar Armēniju, kā arī kopīgu valstu vadītāju deklarāciju.

Viļņā jau no trešdienas noteikti satiksmes ierobežojumi, vēsta Lietuvas Radio. Galvaspilsētas centrā un vietās, kur notiks citi ar Lietuvas prezidentūru saistītie pasākumi, paredzēts pastiprināt drošību.

Viļņas pašvaldība brīdinājusi, ka samita laikā, īpaši rīta un vakara maksimumstundās, pārvietošanās pa pilsētu var aizņemt pat trīsreiz ilgāku laiku nekā parasti. Autovadītājiem ērtības labad ieteikts pēc iespējas apbraukt pilsētas centru, kur zināmi ierobežojumi paredzēti arī gājējiem. Pārmaiņas satiksmē iespējamas arī pie izstāžu un kongresu kompleksa «Litexpo».

Kā pastāstījis Viļņas apriņķa policijas komisariāta Sabiedriskās kārtības pārvaldes priekšnieks Vītauts Grašis, policisti pilnvaroti pārbaudīt cilvēkus, kuriem paredzēts nokļūt konkrētās vietās. Paredzēts piesaistīt arī policijas spēkus no citiem apriņķiem, kas konvojēs ārvalstu viesu mašīnas un palīdzēs gādāt par drošību pilsētā.

Pilsētā izvietotas papildu satiksmes zīmes, autovadītāji aicināti vērīgi sekot situācijai un atbrīvot ceļu autokolonnām - jo vieglāk būs pārvietoties delegācijām, jo mazāki sastrēgumi veidosies, norāda policija. Autoīpašniekiem turklāt ieteikts labāk izvēlēties sabiedrisko transportu.

Tieši samita laikā protesta akciju Viļņā pieteikusi operatīvo dienestu darbinieku arodapvienība, vēsta mediji. Lai gan valdība, reaģējot uz gaidāmo akciju, paziņojusi, ka nākamā gada valsts budžetā paredzēs iekšlietu sistēmas iestādēm papildu asignējumus, arodapvienība pagaidām no nodoma protestēt neatsakās. Galvaspilsētas pašvaldība akcijā atļāvusi piedalīties 100 cilvēkiem.

Atļauja dota arī baziliešu ordeņa Viļņas klostera rīkotam gājienam, kura laikā iecerēts aizlūgt par Ukrainu tās centienos tuvināties Eiropas vērtībām.