Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Paziņoti pirmie objekti, kas saņems Eiropas mantojuma zīmi

Šodien pirmo reizi nosaukti objekti, kas iegūs jauno Eiropas mantojuma zīmi. Tos izvēlējās neatkarīga žūrija, ko izveidojusi Eiropas Komisija. 

Kā ziņo Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecībā Latvijā šie objekti ir: Karintijas arheoloģiskais parks ar atjaunotu romiešu pilsētas kvartālu Bādeičā-Altenburgā (Austrija), viduslaiku Lielās Ģildes ēka Tallinā (Igaunija), 100 gadus vecā Miera pils Hāgā (Nīderlande) un Vesterborkas nometne — Otrā pasaules kara nacistu ierīkota tranzīta nometne Hoghālenā (Nīderlande).

Kā informē EK pārstāvji, Eiropas mantojuma zīme pievērš uzmanību objektiem, kuriem ir bijusi nozīmīga loma Eiropas Savienības (ES) vēsturē, kultūrā un attīstībā, kā arī uzsver Eiropas aspektu, izmantojot informatīvus un izglītojošus pasākumus. Tās galvenais mērķis ir nostiprināt cilvēku piederības sajūtu Eiropas Savienībai. EK oficiāli paziņos laureātus 2014.gada janvārī.

Eiropas Komisijas kultūras komisāre Andrula Vasiliu sacījusi: «Apsveicu pirmos jaunās Eiropas kultūras mantojuma zīmes saņēmējus! Es uzskatu, ka tā varētu kļūt par vienu no veiksmīgākajām un pazīstamākajām ES organizētajām iniciatīvām. Tai ir spēcīgs izglītojošs akcents, it īpaši domājot par jauniešiem, kuri varēs labāk izprast Eiropas Savienības vēsturi saistībā ar vēsturiskajiem objektiem, kas to simbolizē. Mēs ceram nākamajos gados saņemt jaunus izcilus pieteikumus.»

Saskaņā ar lēmumu par mantojuma zīmi un tās piešķiršanas kritērijiem piecas ES valstis (Austrija, Dānija, Igaunija, Luksemburga un Nīderlande) varēja izvirzīt objektus 2013.gadā. Pavisam tika izvirzīti deviņi objekti. Tad Eiropas žūrija, kurā darbojās 13 neatkarīgi kultūras eksperti, novērtēja pieteikumus pēc paredzētajiem kritērijiem, no kuriem svarīgākie ir objekta nozīmīgums Eiropas mērogā, tajā piedāvātie pasākumi, kas izceļ objekta raksturu, un objekta pienācīga pārvaldība, kas palīdz piesaistīt publikas uzmanību.

Astoņpadsmit citas dalībvalstis (Beļģija, Bulgārija, Čehija, Francija, Grieķija, Itālija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Ungārija un Vācija) varēs pieteikt savus objektus 2014.gadā. Horvātija, Īrija, Lielbritānija, Somija un Zviedrija pagaidām nepiedalās, bet varēs pievienoties iniciatīvai vēlāk, ja radīsies tāda vēlēšanās.