Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK rosina noteikumus, kas pasargātu uzņēmumus no slepenas informācijas zādzībām

Eiropas Komisija (EK) ceturtdien ierosināja jaunus noteikumus par neizpaužamas zinātības un uzņēmējdarbības informācijas (komercnoslēpumu) aizsardzību pret to nelikumīgu iegādi, izmantošanu un izpaušanu, portāls «Apollo» uzzināja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Kā norāda EK, jaunās direktīvas projektā ietverta komercnoslēpumu kopīga definīcija, kā arī līdzekļi, ar kuru palīdzību komercnoslēpuma piesavināšanās upuri var iegūt tiesisko aizsardzību. Tas atvieglos valsts tiesu darbu izskatīt lietas par konfidenciālas uzņēmējdarbības informācijas piesavināšanos, izņemt no apgrozības nelikumīgi iegūta komercnoslēpuma produktus un palīdzēs upuriem saņemt zaudējumu atlīdzību par šādām nelikumīgām darbībām.

Šodienas zināšanu ekonomikā uzņēmumu novatoriskās un konkurences spējas var tikt nopietni traucētas, ja konfidenciāla informācija tiek nozagta vai ļaunprātīgi izmantota.

Saskaņā ar nesen veiktu apsekojumu katrs piektais uzņēmums pēdējos desmit gados ir vismaz vienu reizi saskāries ar tā komercnoslēpumu zādzības mēģinājumu. No cita nesen veikta apsekojuma izriet, ka šie rādītāji pieaug, par ko liecina tas, ka 2013.gadā par informācijas zādzību ziņoja 25 % uzņēmumu, kas ir par 18% vairāk nekā 2012.gadā, norāda EK.

Eiropas Savienības (ES) valstīs spēkā esošajos tiesību aktos par aizsardzību pret komercnoslēpumu piesavināšanos pastāv ievērojamas atšķirības. Dažās valstīs šajā jomā vispār nav konkrētu tiesību aktu. Uzņēmumi atzīst, ka tiem ir grūti saprast citu dalībvalstu sistēmas un tām piekļūt un, ja tie kļūst par konfidenciālas zinātības piesavināšanās upuriem, tie nelabprāt vēlas sniegt civilprasību tiesā, jo nav pārliecināti, ka tiesas aizstāvēs viņu komercnoslēpumu konfidencialitāti. Pašreizējai sadrumstalotajai sistēmai ir negatīva ietekme uz pārrobežu sadarbību starp uzņēmumiem un pētniecības partneriem, un tā ir lielākais šķērslis, kas kavē ES vienotā tirgus izmantošanu kā inovācijas un ekonomikas izaugsmes veicinātāju.

«Kibernoziedzība un rūpnieciskā spiegošana diemžēl ir daļa no realitātes, ar ko uzņēmumi Eiropā saskaras katru dienu. Mums ir jāpārliecinās, ka mūsu tiesību akti virzās līdzi laikam un ka mūsu uzņēmumu stratēģiskie aktīvi ir pienācīgi aizsargāti pret zādzību un ļaunprātīgu izmantošanu. Komercnoslēpumu aizsardzība ir vēl plašāka. Šā priekšlikuma mērķis ir paaugstināt uzņēmumu, ideju radītāju, pētnieku un novatoru uzticēšanos kopīgai inovācijai visā iekšējā tirgū. Risks, ka to komercnoslēpumus var nozagt, vairs tos neatturēs no ieguldījumu veikšanas jaunās zināšanās. Tas ir nākamais solis Komisijas centienos veidot tiesisko regulējumu, kas veicina inovāciju un gudru izaugsmi,» teic par iekšējo tirgu un pakalpojumiem atbildīgais komisārs Mišels Barnjē.

Savukārt EK priekšsēdētāja vietnieks Antonio Tajāni papildināja: «Komercnoslēpumu aizsardzība ir īpaši svarīga ES mazākiem uzņēmumiem, kam ir neliela pieredze. Tie komercnoslēpumus sargā daudz intensīvāk, nekā lielāki uzņēmumi, daļēji saistībā ar patentēšanas un aizsardzības pret pārkāpumu izmaksām. Komercnoslēpuma zaudēšana un svarīga izgudrojuma izpaušana konkurentiem nozīmē MVU krasu vērtības un turpmākās darbības rādītāju samazinājumu. Ieviešot šos tiesību aktus, Komisija aizsargās ES uzņēmumu dzīvotspēju un komercnoslēpumus, kas veido tās būtisku daļu.»

Šodienas priekšlikuma mērķis ir sniegt uzņēmumiem pietiekamu aizsardzības līmeni un efektīvus tiesiskās aizsardzības līdzekļus, ja to komercnoslēpumi tiek nozagti vai ļaunprātīgi izmantoti. Stingrā, stabilā un saskaņotā komercnoslēpumu aizsardzības sistēma sniegs uzņēmumiem un pētniekiem drošāku vidi, kurā tie var radīt vērtīgas zināšanas un tehnoloģijas, ar tām dalīties un tās licencēt pāri vienotā tirgus robežām. Tā arī veicinās uzņēmumu un pētnieku no dažādām ES valstīm iesaisti kopīgos un sadarbības projektos inovācijas un pētniecības jomā.