Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

IAEA: Satelītattēli liecina par centieniem atsākt Ziemeļkorejas reaktora darbu

Jonbjonas kodolobjektā vērojamās aktivitātes liecina par centieniem no jauna iedarbināt reaktoru, kas Ziemeļkorejai varētu nodrošināt atomieroču ražošanā izmantojamu plutoniju, ceturtdien pavēstīja ANO Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Jukija Amano.

«Aģentūra turpinās novērot attīstību Jonbjonas objektā, pamatā ar satelītattēlu starpniecību,» IAEA valdes sanāksmē sacīja Amano.

«Objektā ir novērotas aktivitātes, kas atbilst centieniem atsākt reaktora darbu,» atzina IAEA vadītājs. «Tā kā aģentūrai nav piekļuves objektam, mums nav iespējams ar pilnu pārliecību pateikt, vai reaktors ir no jauna iedarbināts.»

2009.gadā IAEA inspektori tika padzīti no Ziemeļkorejas.

ASV Džonsa Hopkinsa universitātes ASV-Korejas institūts 2.oktobrī pēc iepazīšanās ar jaunāko no satelīta uzņemto fotogrāfiju pauda pārliecību, ka Ziemeļkoreja pavisam noteikti ir atsākusi novecojušā plutonija reaktora darbu.

Krievija septembrī brīdināja, ka Ziemeļkorejas novecojušais kodolobjekts atrodas tik «šausmīgā stāvoklī», ka var izraisīt katastrofu.

Jonbjonas reaktors tika apturēts 2007.gadā atbilstoši līgumam, kas tika panākts sešu pušu sarunās par Korejas kodolatbruņošanu.

Šis reaktors ir vienīgais avots, kur Ziemeļkoreja var iegūt plutoniju.

Ziemeļkoreja jau aprīlī deklarēja, ka Jonbjonā atsāks visu objektu darbu, «lai stiprinātu kodolieroču bruņoto spēku kvalitāti un kvantitāti».

Apņemšanās tika izteikta laikā, kad bija pieaugusi starptautiskā spriedze ap Ziemeļkoreju, kas, spītējot starptautiskajai sabiedrībai, februārī sarīkoja trešo kodolizmēģinājumu un draudēja uzbrukt ASV Vašingtonas reakcijas dēļ.