Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ļoti pretrunīga informācija, kā un kad traģēdijas vietu pameta «Drogas» darbinieki

Zolitūdē sagruvušajā tirdzniecības centrā esošā parfimērijas un kosmētikas mazumtirgotāja AS «Drogas» veikala darbinieki objektu pameta pirms glābēju ierašanās, biznesa portālam «Nozare.lv» stāsta uzņēmuma valdes locekle, mārketinga un sabiedrisko attiecību direktore Monta Strēle.

[Papildināts ar uzņēmuma pārstāves Montas Strēles teikto!]

Viņa norāda, ka, mēģinot noskaidrot 21.novembra notikumu secību, «Drogas» vadība ir runājusi ar divām no tajā dienā trīs strādājošajām darbiniecēm. «Viņas joprojām ir šokā par notikušo, tāpēc notikušā secību rekonstruēt ir salīdzinoši grūti.»

Jautāta, vai «Drogas» vadībai ir zināms, ka publiskajā telpā izskanējusi cita versija, ko atklājusi viena no «Drogas» darbiniecēm, Strēle teica, ka viņa to uzzinājusi aizvakar, 27.novembrī.

Iepriekš «Drogu» pārstāve Elīna Junolainena teica, ka iegruvuma rezultātā veikals tika pilnībā izpostīts. Tikmēr veikalā esošās personas paspēja evakuēties savlaicīgi. Negadījumā nav cietuši ne uzņēmuma darbinieki, ne «Drogu» pircēji.

Tikmēr Strēle norāda: «Ir ļoti nepatīkami lasīt, cik brīvi un subjektīvi tiek interpretēti vārdu salikumi «evakuējās/atstāja veikala telpas savlaicīgi» - nez kāpēc šī «Drogas» sniegtā komentāra daļa tiek sludināta kā apgalvojums, ka «Drogas» kolektīvs it kā esot evakuējies uzreiz pēc trauksmes signāla atskanēšanas. Nē, uzņēmums nekad šādu apgalvojumu nav izteicis! Mēs «savlaicīga evakuācija» lietojām kā sinonīmu informācijai/apliecinājumam (ko tajā brīdī mediji vēlējās iegūt), ka neviens mūsu uzņēmumā nav cietis – darbinieces izgāja no ēkas, nu jau tas skaidri ir zināms, pirms tur ieradās glābēji.»

Savukārt veikala darbiniece Anastasija Vakina medijiem skaidrojusi, ka darbiniekiem nav izdevies evakuēties savlaicīgi. Proti, līdz brīdim, kad sabruka jumts, veikals turpināja darbu.

Kad sākās jumta iebrukums, abas pārdevējas-praktikantes atradās veikalā, bet vecākā pārdevēja veikala noliktavā. Trīs «Drogu» pārdevējas atradās iesprostotas nelielā tumšā veikala noliktavā, bet tad viņas ieraudzīja lukturu gaismas un pēc tam glābējus, stāstījusi «Drogu» darbiniece.

Tikmēr «Drogu» valdes locekle Strēle skaidro, ka saskaņā ar viņas rīcībā esošo informāciju, kas balstīta pārējo divu darbinieču stāstījumā, laikā, kad «Drogu» darbinieki atradās veikalā, veikala telpās iegruvumu nebija. «Mūsu darbinieki objektu pameta pirms glābēju ierašanās.»

Strēle atgādina, ka notikumu laikā, 21.novembrī, veikalā «Drogas» Priedaines ielā 20 strādāja trīs darbinieki, piebilstot, ka kopumā šajā veikalā klientus apkalpo septiņi cilvēki.

Jautāta, kāpēc darbinieces un uzņēmuma vadības versijas ir diametrāli pretējas, Strēle stāsta, ka, visticamāk, darbiniece ir kaut ko sajaukusi vai pārpratusi - izglābties pēc pirmā nogruvuma, bet pirms glābēju ierašanās, visticamāk, palīdzējuši celtnieki.

«Meitene ir jauna. Pieņemam, ka viņai var šķist, ka jebkurš cilvēks, kam galvā ir ķivere, ir glābējs. Meitenes, ar kurām mēs runājām, mums apliecina, ka viņām, visticamāk, ārā palīdzējuši izkļūt celtnieki, kas iepriekš darbojušies pagrabā, nevis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta glābēji,» skaidro Strēle.

«Attiecībā uz interviju - mums nav zināmi apstākļi, kādos tā ir notikusi un ko tieši žurnālistam ir teikusi intervētā, un nav arī saprotams, kāpēc viņas stāstā informācijas detaļas neatbilst citu aculiecinieku, tai skaitā divu pārējo šī paša veikala darbinieču stāstiem. Domājam, Anastasija celtniekus aizsargcepurēs tumsā varēja noturēt par glābējiem,» skaidro Strēle.

«Kā jau minējām iepriekš, mūsu uzņēmums ar dziļu pietāti joprojām izturas pret darbiniecēm un notikumu secības detalizētu apzināšanas procesu. Mēs nefokusējāmies uz padziļinātu šī notikuma izmeklēšanu un to arī nedarīsim,» viņa piebilst.

Viņa stāsta, ka, atskanot trauksmes signālam, viena no darbiniecēm nekavējoties devās pie «Maxima» apsardzes darbinieka. Taču viņa saņēma atbildi, ka trauksmei nav pamata, jo signalizācija ir bojāta. Pēc «Drogu» rīcībā esošās informācijas, trauksmes signāli esot skanējuši arī iepriekšējā nedēļā, bet no «Maxima» apsardzes dienesta nav bijis rīkojuma evakuēties ne iepriekš, ne arī 21.novembrī.

Strēle apliecina, ka, neskatoties uz to, ka šis veikals ir izpostīts, viss šī veikala personāls joprojām ir «Drogu» darbinieki. Uzņēmums darbiniekiem piedāvājis gan atpūtu, gan psihologa pakalpojumus, gan personisko materiālo zaudējumu atlīdzību, gan arī darba gaitu turpinājumu citā veikalā «Drogas».

«Atbalsta piedāvājums tika izteikts ne tikai notikumā iesaistītajiem, bet arī pārējiem šī veikala darbiniekiem. Jau šajā nedēļā mūsu kolēģi ir apliecinājuši vēlmi apmeklēt psihologa konsultācijas. Visi šī veikala darbinieki šobrīd turpina darba attiecības ar uzņēmumu,» atzīmē Strēle.

Attiecībā uz drošību viņa stāsta, ka uzņēmumā ir izveidota darba aizsardzības sistēma, «Drogas» veikalos tiek lietotas instrukcijas, kuras veidotas pēc valsts noteiktajiem standartiem un atbilst likumdošanai, ieskaitot ugunsdrošības instrukciju. Darbiniekiem stājoties darbā, notiek ievadinstruktāža, atkārtota instruktāža notiek vismaz reizi gadā. Piemēram, pēdējā instruktāža visiem uzņēmuma darbiniekiem bija pirms mēneša.

Kā ziņots, 21.novembrī, iebrūkot lielveikala «Maxima» griestiem, Zolitūdē bojā gāja vismaz 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guvuši smagus savainojumus. Dzīvību zaudēja arī trīs ugunsdzēsēji.

Kopumā slimnīcās bija vērsušies 39 cilvēki, no tiem 29 pacientus slimnīcās nogādāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, bet desmit pēc palīdzības vērsās paši.

Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.