Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Video: Vajag ātro kredītu? Septiņas reizes nomēri, pirms griez!

Patērētāju informēšanai par bezatbildīgas aizņemšanās riskiem Ekonomikas ministrija (EM) sagatavojusi video prezentāciju, aicinot iedzīvotājus "Septiņas reizes nomērīt, pirms griezt!" - rūpīgi un atbildīgi izvērtēt "ātrā kredīta" nepieciešamību un savu spēju atdot kredītu pirms pieņemt lēmumu par kredīta ņemšanu.

Kā portāls „Apollo” uzzināja EM, videoprezentācijā tiek sniegti arī ieteikumi, kam pievērst uzmanību kredīta devēja izvēlē un kredītlīguma izvērtēšanā.

Ministrijā atgādina, ka ikviens kredīts ir ilgtermiņa saistības, kurās būtu jāiesaistās pārdomāti un rūpīgi izsverot savas iespējas atmaksāt aizdevumu. EM aicina īpaši rūpīgi un atbildīgi izvērtēt arī tā saucamo "ātro kredītu" nepieciešamību, jo tās ir īsāka termiņa kredītsaistības ar daudz augstākām aizdevuma procentu likmēm.

Nolūkā nodrošināt lielāku patērētāju aizsardzību pret neapzinātu iekļūšanu nebeidzamā "parādu jūgā", ministrija izstrādāja un Ministru kabineta sēdē tika atbalstīti Ekonomikas ministrijas sagatavotie priekšlikumi stingrākam regulējumam "ātro kredītu" izsniegšanai un nozares darbības pilnveidošanai, panākot ātro kredītu izmaksu samazināšanos un būtiski pastiprinot prasības patērētāju maksātspējas izvērtēšanai.

Pētījumu centra SKDS iepriekš veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja rāda, ka iedzīvotāji šādas izmaiņas atbalsta un uzskata, ka valstij ir jānosaka stingrāki ierobežojumi tā saucamo "ātro kredītu" izsniegšanai un ir jānosaka ātro kredītu procentu izmaksu ierobežojumi.

Valdībā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā ietver nosacījumu, ka patērētāju kreditēšanas līguma izmaksām ir jābūt samērīgām un kreditēšanas līgumam piemērotā gada procentu likme nedrīkst pārsniegt 100 %. Šāds nosacījums samazinās parādnieku skaitu, nodrošinās kredīta kopējo izmaksu prognozējamību un veicinās patērētāja maksātspējas izvērtēšanu.

MK atbalstīja arī priekšlikumu noteikt nokavējuma procentu apmēra ierobežojumu, lai aizsargātu patērētāju no strauji pieaugošiem nokavējuma procentiem un nodrošinātu taisnīgu atlīdzību par kapitāla izmantošanu, kad iestājies nokavējums. Astoņpadsmit procentpunktu gadā apmērs papildus līgumā noteiktai aizņēmuma procentu likmei noteikts, pieņemot, ka tas nevarētu pārsniegt 0,05 % dienā, kas būtu uzskatāms par samērīgu maksu par kapitāla izmantošanu pēc samaksas termiņa iestāšanās.

Tāpat atbalstīts ierosinājums likumā noteikt aizliegumu noslēgt patērētāja kreditēšanas līgumu laikposmā no pulksten 23 līdz 7, kas novērsīs bezatbildīgas aizņemšanās rezultātā radītās sekas. Kredītsaistības ir ilgtermiņa saistības, kurās būtu jāiesaistās pārdomāti un izsverot savas iespējas atmaksāt aizdevumu.

Vienlaikus atbalstīta likumprojekta norma, ka patērētāju kreditēšanas līguma, kas tiek noslēgts, izmantojot distances saziņas līdzekļus, kredīta atmaksa ir veicama pa daļām proporcionāli līguma termiņam un procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā vienu reizi mēnesī. Šāds priekšlikums palielinās patērētāja iespējas kredītu atmaksāt līgumā noteiktajā termiņā.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā vēl jāapstiprina Saeimā.