Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kopējais Zolitūdes traģēdijā cietušo prasību apjoms varot sasniegt miljardu latu

Zolitūdes traģēdijā cietušo prasība par 100 miljonu latu piedziņu Rīgas apgabaltiesā iesniegta pret tirgotāju SIA «Maxima Latvija», būvuzņēmumu «Re&Re», sagruvušās ēkas īpašnieku SIA «Tineo», ēkas attīstītāju SIA «Homburg Zolitūde» un Rīgas domi.

Kā šodien žurnālistiem pastāstīja zvērināti advokāti Aldis Gobzems un Aldis Alliks, tāpat Rīgas apgabaltiesā tiks iesniegts pieteikums par šīs prasības nodrošināšanu - kustamas un nekustamas mantas apķīlāšanu, bet šis pieteikums nebūs vērsts pret Rīgas domi. Alliks papildināja, ka šodien no rīta esot iesniegti arī dokumenti Ģenerālprokuratūrā.

Advokāti paskaidroja, ka par šo prasību valsts nodeva cietušajiem nebūs jāmaksā, bet par konkrētas summas piedziņu no katra atbildētāja lems tiesa.

Advokāti, kas ir iesaistīti kustībā «Neesi vienaldzīgs, esi atbildīgs!», norādīja, ka informāciju par prasītājiem, proti, cietušajiem, viņi neatklās, jo tā ir sensitīva informācija. Tomēr Gobzems papildināja, ka viens no klientiem ir izteicis vēlmi savu vārdu publicēt. Gobzems uzsvēra, ka patlaban notiek mēģinājumi uz cietušajiem izdarīt spiedienu, mēģinot viņus iebiedēt, pārliecināt nerīkoties, norādot, ka cietušo vārdus mēģinās pasargāt.

Tāpat advokāti akcentēja, ka šī nebūs vienīgā prasība, kas tiks celta tiesā, un kopējo prasību apjoms varētu pārsniegt pat vienu miljardu latu.

Advokāti uzsvēra, ka šī situācija esot visas valsts godaprāta jautājums un, ja «atbildētāji saprot tikai naudas valodā», tad viņi izdarīšot visu, «lai visi atbildētāji tiktu saukti pie likumā noteiktās atbildības».

Kustības pārstāvji un arī cietušo aizstāvji norādīja, ka šis ir principa, nevis algas jautājums, tomēr kāda privātpersona Ģirts Cēlājs un viņa uzņēmuma «NPK Terminālis» esot izteicis vēlmi apmaksāt juridisko palīdzību advokātiem, kas ir iesaistījušies kustībā. Tāpat kustībai ir pievienojies arī trešais advokāts Normunds Šlitke.

«Šis nebūs tas gadījums, kad no atbildības spēs izvairīties tie, kas ir tieši atbildīgi par notikušo, tajā skaitā arī augstas amatpersonas. Ja policija un Ģenerālprokuratūra nereaģēs ātri, mēs izdarīsim visu iespējamo, lai iestāžu amatpersonas, kas vilcina procesu, arī tiktu sauktas pie atbildības par nolaidību vai bezdarbību, kas ir radījusi smagas sekas sabiedrībai,» skaidroja Gobzems.

Pēc advokāta domām, šis gadījums ir svarīgs, lai iedrošinātu cilvēkus būt drosmīgiem aizstāvēt savas valsts iedzīvotājus, norādot, ka šajā situācijā nav citas izvēles, kā vien aizstāvēt savu valsti. Gobzems arī papildināja, ka tiks darīts viss, lai mainītu līdzšinējo tiesu praksi, kas šo 20 gadu laikā Latvijā ir radusies.

Advokāti akcentēja, ka no cietušajiem ne pirmstiesas procesa, ne procesa laikā netiks pieņemti «ne santīmi, ne centi».

Cēlājs sarunā ar aģentūru LETA norādīja, ka viņš un viņa kolēģi no naktskluba «Ego Club» ir gatavi ieguldīt savus privātos līdzekļus, lai palīdzētu cietušajiem, norādot, ka ir izplatījis arī paziņojumu, kurā aicina cilvēkus pievienoties naudas līdzekļu piešķiršanā advokātu darbam.

Viņš skaidroja, ka ir gatavs advokātiem apmaksāt vismaz vairāku stundu darbu katru nedēļu, jo visu viņš nevarētu apmaksāt. Savu iesaistīšanos viņš skaidro arī ar Talsu traģēdiju, kur tiesāšanās notika ārkārtīgi ilgu laiku, un viņš cer, ka šoreiz lietas izskatīšana nebūs tik ilga.

Kā ziņots, iepriekš medijiem izplatītajā paziņojumā advokāti norādīja, ka ir nepieciešama ātra un operatīva cietušo tiesiskā aizsardzība, lai atbildīgie uzņēmumi nekļūtu par «tukšām čaulām». Viņi aicināja valsts institūcijas tiesas procesā aktīvi veicināt atbildētāju mantas apķīlāšanu.

Kā minēts paziņojumā, advokāti cer, ka šādas prasības pieteikums būs, cita starpā, spēcīgs grūdiens daudz ātrāk un atbildīgāk rīkoties Rīgas domes amatpersonām. «Ja prasība pret Rīgas domi tiks noraidīta, celsim prasības pret tās amatpersonām personīgi. Ja prasība pret uzņēmumiem tiks noraidīta, celsim prasības pret to īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem,» uzsver advokāti.

Savukārt, ja tiks noraidītas prasības pret, pēc advokātu domām, atbildīgajām juridiskajām un fiziskajām personām, tad tiks celta prasība pret Latvijas valsti, kā arī Latvija tiks aicināta celt prasību pret Lietuvas valsti un citām ar, viņuprāt, atbildīgajām personām saistītajām jurisdikcijām.

«Ja atbildīgās amatpersonas nekavējoties sabiedrības interešu vārdā neveiks visas nepieciešamās darbības, lai nekavējoties tiktu aizturēti iespējamie vainīgie, tostarp juridisko personu īpašnieki un patiesā labuma guvēji, veiksim visas nepieciešamās darbības, lai šīs amatpersonas, kas šādu bezdarbību ir pieļāvušas, tiktu sauktas pie likumā noteiktās atbildības par būtiska kaitējuma nodarīšanu Latvijas valstij,» rezumē juristi.

Kā vēstīts, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) 27.novembrī paziņoja par atkāpšanos no amata, uzņemoties politisko atbildību par traģēdiju Zolitūdē, kur, iebrūkot lielveikala «Maxima» jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.