Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā pavadīt Adventu kopā ar bērniem?

Šo svētdien, 1.decembrī, katoļu Baznīcā sāksies jauns liturģiskais gads, kuru ievada četras Adventa nedēļas. Katru svētdienu iededzot pa vienai svecei Adventa vainagā, tuvosimies Kristus piedzimšanas svētkiem. Lai Ziemassvētki kļūtu par skaistu un gaidītu notikumu, šajā laikā vērts atvēlēt laiku sev un savai ģimenei, bet jo īpaši bērniem. Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta lektore Terēze Druka piedāvā vairākus ieteikumus vecākiem, kas vēlas kopā ar bērniem skaisti izdzīvot Adventa laiku, sagatavojoties Kristus piedzimšanas svētkiem.

• Kopīgi ar bērniem lasiet praviešu un evaņģēliju tekstus par Mesiju. Tie palīdzēt saprast, ka Betlēmē dzimstošais Bērniņš ir ne tikai cilvēks, bet arī Dieva Dēls (Psalms 130,8; Isaja grāmata 7,14; 9,1; Mihas grāmata 5,1; Sofonija grāmata 3,13-17; Zaharija grāmata 2,14; Lūkas evaņģēlijs 1,5-25; 3,4-6; Jāņa evaņģēlijs 7,42).

• Kopīgi lūdzieties, šim nolūkam izmantojot Adventa vainagu ar četrām svecēm. Tā ir no Vācijas nākusi tradīcija. Vainaga riņķis simbolizē kopienu, bet sveces Kristus gaismu.

• Radiet mājās gaidīšanas noskaņu, izmantojot, piemēram, tradicionālos Adventa kalendārus, kuros nav obligāti jābūt saldumiem, tie var būt, piemēram, tikai svētdienās. Tajos var ievietot fragmentus no Svētajiem Rakstiem vai to ilustrācijas, noteiktus mīlestības uzdevumus visiem ģimenes locekļiem. Tāpat kādas dienas lauciņš var palikt tukšs, kur vajag ievietot kādu savu apņemšanos. Vislabāk šos kalendārus veidot pašiem kopā ar bērniem, bet ieliktos pārsteigumus saglabāt noslēpumā.

• Pakāpeniski veidojiet Betlēmīti, kura var kļūt arī par lūgšanas vietu. Francijā populāra ir tradīcija, ka Adventa sākumā bērns no vecākiem saņem tukšu silīti, bet ik vakaru lūgšanas laikā, veicot sirdsapziņas izmeklēšanu, silītē ieliek siena stiebru par katru labu darbu. Taču labāk būtu likt stiebriņus gan par labiem, gan arī sliktiem darbiem vai, pirmām kārtām, sliktiem. Tas māca pareizu izpratni par Dieva mīlestību pret mums, kurš mīl grēcīgu cilvēku un aicina atpazīt, kā arī nožēlot savus grēkus, taču grib, lai mēs tos atdodam Viņam. Dievs arī sliktas un smagas lietas var pārvērst par pestīšanas notikumiem. Ziemassvētku rītā uz šī cilvēciskās dzīves «siena» silītē tiek ielikta Jēzus Bērniņa figūriņa kā zīme tam, ka visu savu dzīvi varam upurēt Viņam.

• Aiciniet bērnus rakstīt vēstules Bērniņam Jēzum, kurās mudiniet viņus pastāstīt par sev svarīgiem notikumiem, pārdzīvojumiem, ne tikai lūgt vēlamās lietas. Tās var ievietot Betlēmītē kā savas lūgšanas.

• Vērts atteikties no kādām ierastām lietām, piemēram, no televīzijas skatīšanās vai mūzikas klausīšanās par labu kādam Adventa darbam.

• Sagatavojiet Ziemassvētku uzvedumu. Ir vērts to darīt kopā ar bērniem pat visvienkāršākā veidā, piemēram, lomās izspēlējot Evaņģēlija stāstu par Kristus dzimšanu.

• Sagatavojiet kopā ar bērniem Ziemassvētku eglītes rotājumus.

• Sagatavojiet Ziemassvētku dāvaniņas. Dāvanu došanai ir dziļa teoloģiska nozīme. Tās norāda uz Dieva mīlestību un vislielāko dāvanu, kādu Viņš ir sagatavojis cilvēcei - savu Dēlu Jēzu Kristu.

Viena no Adventa tradīcijām katoļu Baznīcā ir Rorātu Svētās Mises. Tās tiek svinētas agri no rīta sveču gaismā, simboliski parādot tumsu, kāda valdīja pasaulē pirms Kristus dzimšanas. Dziedot himnu «Gods Dievam augstumos», kuru dziedāja eņģeļi, piedzimstot Kristum, baznīcā tiek iedegts apgaismojums, izrādot prieku par pasaules pestīšanu. Arī vairākās Latvijas draudzēs visā Adventa laikā ticīgie pulcējas uz šiem dievkalpojumiem.