Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētījums: Uz Dombrovski paļaujas tikpat bieži kā uz Hariju Poteru

Jaunākā «DNB Latvijas barometra» pētījuma rezultāti ne vien ataino Latvijas iedzīvotāju metaforiskos priekšstatus par valsts attīstību un pašu iedzīvotāju vērtību orientāciju, bet arī demonstrē dažādu iedzīvotāju grupu uztveres atšķirības, ziņo pētījuma autori.

Piemēram, lauksaimnieki un zemnieki ievērojami biežāk nekā citu profesiju pārstāvji uzskata, ka tipisku Latvijas iedzīvotāju raksturo trešais tēva dēls un Lāčplēsis, bet mājsaimnieces kā tipisku mūsdienu Latvijas iedzīvotāja simbolu atzīmējušas Pelnrušķīti un Sprīdīti. Savukārt vadošos amatos esoši cilvēki, akcentējot izlēmīguma un mērķtiecības trūkumu, kā tipisku simbolisko tēlu pārsvarā atzīmējuši gulbi, līdaku un vēzi.

Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dagmāra Beitnere - Le Galla norāda: «Ar pasaku un eposa tēliem bieži vien saistās dažādi stereotipi, kas ir tikai loģiski, jo katrs no tiem «nes» savu stāstu. Tostarp Trešais tēva dēls gūst uzvaru ar sirdsgudrību un personīgo piepūli, tikmēr Lāčplēsis iet bojā divcīņā. Lauksaimnieki un zemnieki šos tēlus nav izvēlējušies nejauši, jo tie, ja tā var teikt, daļēji attēlo viņu dzīves situācijas. Turklāt ir tikai saprotams, ka mājsaimnieces identificējas ar Pelnrušķīti.»

Vaicāti, kāda literārā darba nosaukums visprecīzāk raksturotu situāciju Latvijā, zemnieki un pašnodarbinātie biežāk nekā citu nodarbošanās veidu pārstāvji atzīmējuši «Sūnu ciema zēnus». Tikmēr vadītāji uzskata, ka situāciju Latvijā visprecīzāk raksturo literārais darbs «Pret kalnu», bet studenti un skolēni situāciju Latvijā salīdzina ar «Mērnieku laikiem».

Interesanti, ka, lūgti norādīt, kas būtu spējīgs iznest Latviju saulītē, zemnieki biežāk nekā citu nodarbošanās veidu pārstāvji atzīmējuši Laimes lāci un Sprīdīti, tikmēr gudrāku politiķu atnākšanai zemnieki tic daudz mazāk nekā citu profesiju pārstāvji. Savukārt vadītāji visbiežāk uzskata, ka Latviju saulītē varētu iznest Valdis Dombrovskis; tiesa, tikpat bieži kā pašreizējo Latvijas Ministru prezidentu viņi kā potenciālo laimes nesēju atzīmējuši arī Hariju Poteru. Tikmēr skolnieki un studenti visbiežāk uzskata, ka Latviju saulītē varētu iznest Antiņš, bet mājsaimnieces kā galveno iespējamo situācijas uzlabotāju minējušas Lāčplēsi.