Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperts atklājis bīstamas paviršības vēl vienā Latvijas lielveikalā

Somijas kompānijas «Rak Tek solutions» galvenais inženieris Tomass Kaljass pēc īpašnieka lūguma esot apskatījis tērauda būvkonstrukcijas vienā no Latvijas lielveikaliem un konstatējis dažādas, potenciāli bīstamas paviršības to uzbūvē.

Šodien notikušajā preses konferencē Kaljass prezentēja dažādus attēlus ar konstrukcijām, kur viņš ir konstatējis dažādas nepilnības, tai skaitā arī pieminot kādu lielveikala ēku Latvijā, kuras īpašnieks esot viņam palūdzis veikt apskati. Konkrēti, kas tā par ēku un par kuru lielveikalu ķēdi ir runa, Kaljass neatklāja, aizbildinoties, ka tas neesot svarīgi, jo problēmas projektu konstrukcijās esot sistēmiskas, turklāt ne tikai Latvijā, bet arī citviet Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Savā prezentācijā Somu inženieris norādīja, ka Somijā vien esot steidzami nepieciešams apsekot vairāk nekā 20 000 ēku, kam potenciāli var būt problēmas ar nesošajām tērauda konstrukcijām.

Arī Somijā esot bijuši dažādi negadījumi, kur nekorekti aprēķinātu slodžu dēļ pēkšņi sagruvušas dažādas ēkas. Valdības reakcija esot bijusi pastiprināt regulāciju dažādu ekspertu sertifikātu izsniegšanā, kas, pēc Kaljasa domām, pamatproblēmu nerisinot, jo būvinženieriem tāpat esot ļoti nepilnīgas zināšanas par to, kā pareizi izstrādāt šāda tipa tērauda konstrukcijas. Projekti nereti tiekot nokopēti viens no otra, šādi ļaujot vairoties potenciāli bīstamiem būvobjektiem, kuros atkārtojas vienas un tās pašas kļūdas, uzskata somu inženieris.

Vairumā gadījumu pēc nepilnību fiksēšanas, veicot konstrukciju nostiprināšanu, tās padarīt drošas neesot īpaši sarežģīti, skaidroja Kaljass. Kopumā atsevišķus objektus gan lētāk būšot kontrolēti nojaukt.

Somijas kompānija «Rak Tek solutions» nodarbojas ar konstrukciju simulācijas programmatūras izstrādi, kas ļauj vizuāli parādīt, kāda rakstura slodzes tiek pakļautas dažādām konstrukcijas vietām. Prezentācijās un materiālos, ko iepriekš Kaljass parādījis, nepilnības konstrukcijā esot izmantota viņa kompānijas izstrādātā programmatūra.

Kā ziņots, Zolitūdes lielveikala jumta iebrukšanu varēja izraisīt tikai īpaši rupjas kļūdas projektēšanā, pie kā vainojamas fundamentālas problēmas izglītības sistēmā, kas sagatavo celtniecības konstrukciju inženierus, šodien preses konferencē uzsvēra Somijas kompānijas «Rak Tek Solutions» galvenais inženieris Tomass Kaljass.

Projektā iesaistītajiem būvinženieriem nav ne jausmas, kā projektēt šādas konstrukcijas, uzskata Kaljass, pēc kura domām, viņiem vajadzēja prasīt palīdzību projekta izstrādē. «Ēkas parasti sabrūk tad, ja to konstrukciju nestspējas aprēķinu kļūda pārsniedz divas reizes,» skaidroja Kaljass un pastāstīja, ka vairums ēku, kuru konstrukcijās ir pieļautas kļūdas var pat ļoti ilgu laiku kalpot bez redzamām problēmām, bet tad pēkšņi un lavīnveidīgi sabrukt, kā tas bija redzams Zolitūdes «Maxima» veikala gadījumā.

Kā vēstīts, 21.novembrī, iebrūkot lielveikala «Maxima» griestiem, Zolitūdē bojā gāja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus savainojumus. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 239.panta 2.daļas - par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, ja rezultātā iestājušās smagas sekas. Patlaban kriminālprocesā norit izmeklēšana.

Gan lielveikalu, gan tai blakus esošo daudzstāvu dzīvojamo māju attīstīja «Homburg» grupas uzņēmums «Homburg Zolitude». Kompleksa pirmā kārta tika pabeigta 2011.gada nogalē, kad tika atklāts iepirkšanās centrs. Ēkas daļa, kurā atradās sagruvušais «Maxima» veikals, patlaban pieder ar «Maxima Latvija» saistītajam SIA «Tineo».

Zolitūdes kompleksa otrās kārtas - 12 stāvu dzīvokļu kompleksa - celtniecība tika sākta 2013.gada maijā. Pēc traģēdijas otrās kārtas būvniecība ir apturēta.

«Re&Re» ir ģenerāluzņēmējs šī projekta būvdarbiem. Projektā iesaistīts arī būvuzraudzības uzņēmums «CMConsulting», arhitektu birojs «Kubs» un būvkonstruktoru birojs «HND grupa».

«Re&Re» nolīgtu neatkarīgu Latvijas ekspertu - sertificētu būvinženieru - pirmais slēdziens, izvērtējot Zolitūdē sabrukušā veikala projekta dokumentāciju, liecina, ka tehniskā projekta būvkonstrukciju izstrādes stadijā ir pieļautas rupjas kļūdas slodžu noteikšanā uz pārseguma konstrukciju un jumta nesošo tērauda kopņu apakšējās joslas savienojošam mezglam aprēķināta un izprojektēta nepietiekama nestspēja.

Jau vēstīts, ka Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) Sertifikācijas un novērtēšanas komisija nolēma apturēt septiņu Zolitūdes traģēdijā iesaistīto sertificēto būvinženieru sertifikātus, sacīja komisijas priekšsēdētājs un bijušais Valsts būvinspekcijas vadītājs Leonīds Jākobsons.

Nolemts apturēt sertifikāta darbību ēkas konstrukcijas projektētājiem Ivaram Sergetam un Jānim Malcānam, būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam un trim ēku būvdarbu vadītājiem - Staņislavam Kumpiņam, Jevgeņijam Ņesterovičam un Andrejam Kuļešovam.

«Komisija nevērtēja notikušās traģēdijas iemeslus, bet noteica tos sertificētos speciālistus, kas būvēja šos objektus. Tad, kad tiks pabeigta traģēdijas iemeslu ekspertīze, tiem speciālistiem, kuru vaina tiks atzīta, sertifikātus anulēs. Tie, kuri netiks atzīti par vainīgiem, varēs atjaunot savu sertifikātu darbību,» teica Jākobsons.