Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī lietuvieši «Maxima» pārmet cilvēcības trūkumu

Nejūtīgie izteikumi pēc Zolitūdes traģēdijas nav tikai komunikācijas kļūda, tie raksturo «Maxima» vadības stilu kopumā,» tā LTV raidījumam «De facto» saka aptaujātie cilvēki Lietuvā.

«Maxima» grupa ietilpst koncernā, kura uzrādītā peļņa pērn bijusi 82 miljoni eiro. Bez pārtikas lielveikaliem tajā ietilpst aptieku ķēde un būvmateriālu veikali.

«Maxima» pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 90.gados, kad deviņi uzņēmīgi lietuvieši nolēma kopā uzsākt biznesu. «Viņi ļoti enerģiski strādāja, sāka no maza veikaliņa, lēnām attīstījās, domāja par inovācijām, bet varbūt dzenoties pēc peļņas, pēc tirgus paplašināšanas, aizmirsa lietas, ko var nosaukt vienā vārdā – cilvēcība,» saka lietuviešu žurnālists Ramūns Bogdans.

Holdingu sistēma ir sazarota. Kā tiešie īpašnieki figurē ārzonu kompānijas. Pēc Lietuvas preses ziņām, lielākais akcionārs un īpašnieks Nerijs Numāvičs. Ar 1 miljardu eiro aktīvu viņš ir bagātākais Lietuvas iedzīvotājs, taču viņš izvairās no publicitātes un ar presi runā reti, arī pārējie akcionāri ir nerunīgi.

Viens no akcionāriem Ignas Štaškevičs šonedēļ intervijā Lietuvas televīzijai paudis ticību, ka «pēc izmeklēšanas izrādīsies, ka «Maxima» nebūs galvenais vaininieks šajā traģēdijā.»

Par «Maxima» pārstāvju izteikumiem piekrīt runāt vienīgi uzņēmuma komunikācijas centra vadītājs Giedrs Juozapavičs. «Kā atbildīgais par komunikāciju, atvainojos par to, kas notika. Zinu ka daudzi «Maxima» cilvēki Lietuvā, Latvijā, Igaunijā to ļoti pārdzīvo. Tāda mēroga bēdu un traģēdijas nav bijis mūsu valstīs daudzu gadus,» saka Juozapavičs un atzīmē, ka, iededzot svecītes, arī Lietuvas birojā tika pieminēti bojāgājušie.

Visos «Maxima» veikalos Lietuvā darbiniekiem tagad ir melnas piespraudes ar uzrakstu - «Mēs sērojam kopā ar Latvijas kolēģiem». Gunta Rone, kas Viļņā dzīvo jau 30 gadus, stāsta, ka sākumā nekā tāda nebija: «Mēs gribējām jau sestdien atnākt nolikt svecītes, bet apsardze mūs aizdzina projām, vēlāk attieksme mainījās.»

Lietuvā «Maxima» ir mīlētākais zīmols, taču, ja jāraksturo slikti darba apstākļi, tad arī šeit pirmais prātā nāk «Maxima» kasieris, saka žurnālists Bogdans. «Varu izstāstīt kādu joku par «Maxima» no lietuviešu folkloras: «Maksimā kasierēm pie kasēm ir jāsēž pamperos, jo atstāt telpas nav atļauts. Un ir traģiski redzēt, kā tāds joks pārvēršas šausminošā traģēdijā, ja čeki jāsit līdz brīdim, kamēr tev virsū uzgāžas jumts.»