Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sākti 34 kriminālprocesi par nelegālu datorprogrammu lietošanu un izplatīšanu

Šī gada pirmajos deviņos mēnešos ir sākti 34 kriminālprocesi ar kompensācijas pieprasījumu par nelegālu datorprogrammu lietošanu un pārdošanu, informē «Business Software Alliance» (BSA).

Deviņas lietas jau ir nonākušas līdz tiesai, savukārt 20 gadījumos ir panākti izlīgumi. Kopējā šī gada laikā pieteikto kompensācijas prasību summa jau pārsniedz 200 tūkstošus latu.

Policija veic pārbaudes gan dažādu pakalpojumu sniegšanas birojos, gan mehāniskajās darbnīcās, gan lielu uzņēmumu sekretariātos, tās var tikt veiktas jebkurā laikā un vietā. Ja pārbaudē tiek konstatēts pārkāpums, pret valdes locekli tiek uzsākts kriminālprocess.

Parasti valdes locekļi mēģina attaisnoties vai nu ar likuma nezināšanu, vai neizpratni par datoru lietošanu, vai vienkārši ar naudas trūkumu, taču tas nemazina atbildību par pārkāpumu. Datorprogrammu pārbaudes atbildīgās instances veic aptuveni 10 līdz 15 Latvijas uzņēmumos katru nedēļu.

«Bieži valdes loceklis nav spējis kontrolēt savu darbinieku, sadarbības partneru, klientu, praktikantu vai citu personu aktivitātes, tāpēc katrs ir «salādējis» uzņēmuma datoros visu, ko varējis atrast internetā. Lai no tā izvairītos, ieteicams izstrādāt iekšējās kārtības dokumentus, kuros noteikts, kas visām personām, kuras veic kādus darbus uzņēmumam piederošā datorā, ir jāievēro,» stāsta BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Noteikumos ir jānosaka personas, kuras drīkst veikt datorprogrammu uzstādīšanu datoros, un pārējiem šādas darbības jāaizliedz. Šie noteikumi jāparaksta visām personām, kuras strādā, izmantojot uzņēmuma datorus. Tādā gadījumā, ja policijas reidā tiks konstatēta nelegālu datorprogrammu atrašanās datorā, par to visdrīzāk atbildēs konkrētā persona, nevis valdes loceklis. Savukārt, ja valdes loceklis ir pielaidis kādu personu darbam uzņēmumā ar savu datoru, tad viņam ir jānodrošina, ka šajā privātajā datorā uzstādītas tādas (legālas) datorprogrammas, kuras paredzētas komercdarbībai.