Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nils aizspēlējies

Mums, Nila Ušakova vienaudžiem, droši vien atmiņā no bērnības saglabājusies poļu rakstnieka Januša Korčaka grāmata par karali-zēnu Matiušu Pirmo. Pēc tam, kad Matiušs nejauši kļūst par karali, viņš paslepeni aizzogas karā, ko iesākuši kaimiņvalstu karaļi, un kļūst par kādas tālas valsts karaļa sirdsdraugu. Atgriezies mājās, viņš uzsāk plašas reformas – katram karaļvalsts bērnam ik dienas pienākas saldumi un vasaras bērni pavada par karaļvalsts naudu sarūpētos atpūtas namos. Problēmas karalim Matiušam sākas tad, kad bērni, pārauguši bērnu vecumu, joprojām vēlas katru dienu saņemt ierasto saldumu devu un baudīt visas bērniem piešķirtās privilēģijas. Spēle grāmatā beidzas nežēlīgi – Matiušs tiek izsūtīts uz vientuļu salu.

Likuma «Par pašvaldībām», kam vajadzētu būt katras pašvaldības vadītāja rokasgrāmatai, 15. panta «Pašvaldībām ir šādas autonomās funkcijas» 14. punkts nosaka «nodrošināt savas administratīvās teritorijas būvniecības procesa tiesiskumu». Ielieciet interneta google meklētājā vārdus: «Ušakovs Ameriks Re&Re», meklētājā nospiediet izvēli «attēli», un jums pretī velsies rinda fotogrāfiju ar smaidošu Nilu Ušakovu un Andri Ameriku baltajās celtniecības kompānijas «Re&Re» (un arī citu uzņēmumu) ķiverēs, atklājot, uzsākot un veicinot dažādus būvprojektus. Laikam savā izpratnē par pašvaldības vadītāja darbu kā spēli, Nils Ušakovs šādā veidā pārbauda šo projektu būvniecības procesa tiesiskumu.

Pēc Zolitūdes Maximas traģēdijas Nils Ušakovs steidzās skaidrot, ka Rīgas pilsētas «būvvalde strādā līdzīgi kā Uzņēmumu reģistrs. Būvvalde pārbauda iesniegto dokumentu atbilstību normatīviem. Vai ir visi zīmogi, vai ir visi paraksti». Savukārt pašas Rīgas pilsētas būvvaldes nolikums vēsta: «Rīgas pilsētas būvvalde (turpmāk – Būvvalde) ir Rīgas domes priekšsēdētāja pakļautībā esoša pašvaldības iestāde, kas Rīgas pilsētā pārzina un kontrolē būvniecību». Tad jau pēc Ušakova teiktā sanāk, ka Būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pēc Zolitūdes Maximas traģēdijas ir ievērojami pārsniedzis savas pilnvaras. Kā zināms pēc Maximas objekta apskates Imantā, tā būvatļauja tika apturēta, skaidrojot, ka «veikala vitrīnu dalījums neatbilst projektam, tāpēc tā uzskatāma par patvaļīgu būvniecību [..]. Ēkas un tās labiekārtojuma novietojums dabā neatbilst projektā paredzētajam - tas būs jānovērš, veicot izmaiņas būvprojektā». Šie secinājumi taču ir krietni plašāki nekā tikai papīru apskate, vai ne?

Diemžēl šāda Nila Ušakova izpratne par pašvaldības funkcijām un uzdevumiem uz ilgiem laikiem ir pārvilkusi svītru, tajā skaitā Nila Ušakova partijas biedru atbalstītajai, valsts funkciju decentralizācijai, nododot vairāk varas pašvaldībām. Uz to jau gadiem aicina daudzu atbildīgu un efektīvi strādājošu pašvaldību vadītāji. Ja jau lielākā Latvijas pašvaldība Rīga acīm redzami netiek galā pat ar tai likumā noteiktajām funkcijām, par kādām papildus funkcijām vēl varētu būt runa?

Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova spēļmantiņu klāstā jau ir t.s. puteņa biļetes, sabiedriskā transporta braukšanas atlaides Rīgā cilvēkiem vecumā līdz 75 gadiem, vides reklāmas aizliegums apkaimēs, kur pamatā dzīvo citu politisko spēju atbalstītāji. Cik ilgi vēl Nils turpinās spēlēties?