Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bankas analītiķe: Pieauguši nepamatoti strauja algu kāpuma riski

Tas, ka algas pieaug, ir laba ziņa, bet diemžēl ražīguma izaugsme un politikas veidotāju rīcība pašlaik atpaliek, tādējādi ir pieauguši nepamatoti strauja algu kāpuma riski, uzskata «Swedbank» vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Kā norāda Straušuna, Latvijas iedzīvotāju ienākumu plaisa ar attīstītākām valstīm joprojām ir liela − lai mazinātu emigrāciju un mudinātu aizbraucējus atgriezties, algu kāpums ir nepieciešams, taču tam jānotiek vienlaikus ar darba ražīguma palielināšanos.

«Lai nodrošinātu, ka algu kāpums vienlaicīgi ir straujš (lai emigrācija ir mazāka) un ilgtspējīgs (bez krasa kāpuma un krituma), svarīga ir ražīgumu veicinoša strukturālā politika,» norāda viņa.

«Darāmo darbu saraksts ir garš. Piemēram, stiprināt zinātnes un inovāciju saikni; pilnveidot patentu sistēmu (motivējot zinātniekus sadarboties ar uzņēmējiem), atvērt augstākās izglītības sistēmu starptautiskai konkurencei un saistīt to finansējumu ar starptautiski atzītu kvalitāti. Ir jāuzlabo arī esošo darba tirgus resursu izmantošana, tostarp, palielinot darbspējīgo iedzīvotāju aktivitātes līmeni darba tirgū (kas arvien ļoti atpaliek no Ziemeļvalstu rādītājiem), mazinot strukturālo bezdarbu (veicinot fizisko mobilitāti, uzlabojot ilgstošo bezdarbnieku motivāciju un prasmes ar pabalstu sistēmas un pārkvalifikācijas programmu palīdzību). Tas ne tikai uzlabos nodarbinātību, bet arī prasmes un ražīgumu,» teic eksperte.

Kā ziņots, vidējā darba samaksa šā gada trešajā ceturksnī pieaugusi straujāk nekā šā gada pirmajos divos ceturkšņos, salīdzinot ar atbilstošiem periodiem pērn.

Šā gada trešajā ceturksnī vidējā bruto darba samaksas valstī bija 508 lati (722 eiro) un, salīdzinot ar 2012.gada 3. ceturksni, tā pieauga par 5,1%, turpretim gada pieaugums pirmajā un otrajā ceturksnī bija attiecīgi 3,8% un 4,8%.

Salīdzinot ar šā gada 2.ceturksni, bruto darba samaksa pieauga par 0,7% no 504 līdz 508 latiem (no 717 līdz 722 eiro).