Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē, ka algas celsies arī turpmākajos mēnešos

Ekonomisko aktivitāšu pieaugums sekmēs darba samaksas palielināšanos arī turpmākajos tuvākajos mēnešos, prognozē Ekonomikas ministrija. 

Kā norāda ministrijas Ekonomiskās attīstības un darba tirgus nodaļas vecākā referente Laura Stelmaka, to ietekmēs gan bezdarba līmeņa sarukums, gan arī uzņēmēju vēlme saglabāt un piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku.

Kā zināms, vidējā darba samaksa šā gada trešajā ceturksnī pieaugusi straujāk nekā šā gada pirmajos divos ceturkšņos, salīdzinot ar atbilstošiem periodiem pērn, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie jaunākie dati.

Šā gada 3.ceturksnī vidējā bruto darba samaksa bija 508 lati, kas bija par 5,1% vairāk nekā pirms gada. Bruto darba samaksa gada laikā straujāk pieauga sabiedriskajā sektorā (par 5,3%), savukārt privātajā sektorā pieaugums bija nedaudz mērenāks - par pieciem procentiem.

2013.gada 3.ceturksnī darba samaksas dinamika tautsaimniecības nozarēs bija atšķirīga. Salīdzinot ar 2012.gada atbilstošo periodu, šogad 3.ceturksnī straujākais darba samaksas pieaugums bija vērojams ieguves rūpniecībā. Straujo pieaugumu sekmēja darbinieku skaita samazināšana un atalgojuma fonda pieaugums nozarē.

Darba samaksa strauji pieauga arī mākslas, izklaides un atpūtas nozarē. Mērenāks vidējās darba samaksas pieaugums bija finanšu un apdrošināšanas jomā, tirdzniecībā un būvniecībā. Savukārt ūdens apgādes un atkritumu apsaimniekošanas jomā vidējā darba samaksa ir nedaudz samazinājusies.

Latvijas galvenajā eksporta nozarē - apstrādes rūpniecībā - 2013.gada 3.ceturksnī darba samaksa pieauga par 3,9%. Visstraujāk darba samaksa palielinājās gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā - par 11,5%, un mēbeļu ražošanā - par 9,6%. Mērenāks darba samaksas pieaugums bija pārtikas rūpniecībā (par 6,7%), ķīmiskajā rūpniecībā (par 6,6%), papīra ražošanā un poligrāfijā (par 6,1%) un kokapstrādē (par 6%).

Vieglajā rūpniecībā darba samaksa pieauga par - par 5,7%, mašīnu un iekārtu ražošanā - par 4,5%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā - par 4,3% un elektrisko un optisko iekārtu ražošanā - par 2,5%. Saistībā ar situāciju «Liepājas metalurgā», metālapstrādē gada laikā vidējā darba samaksa samazinājās par 34,2 procentiem.