Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Homburgs pauž pārliecību, ka «Maxima» ēka bija uzcelta pilnīgi atbilstoši projektam

Zolitūdē sabrukušais tirdzniecības komplekss bija būvēts atbilstoši projektam, un tā jumts tika pārbaudīts divas dienas pirms 21.novembrī notikušās traģēdijas, intervijā Kanādas laikrakstam «Chronicle Herald» paziņoja šī tirdzniecības kompleksa attīstītāja mātesuzņēmuma Kanādas kompānijas «Homburg International» padomes priekšsedētājs Ričards Homburgs.

Homburgs arī sacīja, ka ēkas galīgā pārbaude notikusi dažas nedēļas pirms sagrūšanas.

«Tā tika uzcelta pilnīgi atbilstoši arhitektu plāniem un rasējumiem un svara sadalījumam uz jumta,» sacīja Homburgs intervijā, kuru viņš sniedza pa telefonu no sava Šveices biroja. «Cilvēki domā, ka notiek bezatbildīga būvniecība. Noteikti nē. Vai ir atkāpes no projekta? Noteikti nē,» sacīja Homburgs.

Jau ziņots, ka tirdzniecības kompleksā, kur atradās lielveikals «Maxima», 21.novembrī iegruva jumts. Katastrofā gāja bojā 54 cilvēki un tika ievainoti vairāki desmiti.

Homburgam pieder gan šīs ēkas attīstītājfirma «Homburg Valda», gan Kanādas pilsētā Halifaksā bāzētais šīs firmas mātesuzņēmums «Homburg International». Lietuvā bāzētā «Homburg Valda» pirms 14 mēnešiem pārdeva šo tirdzniecības kompleksu lielveikalu tīklam «Maxima», intervijā sacīja Homburgs.

Uz kompleksa jumta tika veidots dārzs un bērnu rotaļu laukums, un divas dienas pirms sagrūšanas šī dārza projektu bija pārbaudījuši trešās puses inspektori, sacīja Homburgs. Ēkas galīgā pārbaude tika pabeigta 1.novembrī pirms būvdarbu divu gadu garantijas termiņa beigām.

«Pircējam bija šī pēdējā iespēja paziņot par kādiem trūkumiem, bet tādu nebija,» sacīja Homburgs.

Homburgs arī sacīja, ka uz jumta tā iebrukšanas brīdī bija tikai daļa no tā projektētās kravnesības svara.

«Ar visu apzaļumošanas materiālu svaru un aprēķināto vidējo sniega un ledus svaru, kas varētu izveidoties uz jumta, svars bija tikai 30% no jumta kravnesības,» sacīja Homburgs. Viņš piebilda, ka sagrūšanas brīdī uz jumta nebija ne sniega, ne ledus.

Homburgs sacīja, ka viņš nebija nobažījies par ēkas drošumu un, cik viņam zināms, šādu bažu nebija arī tās pircējam.

«Ja es būtu satraucies par šo būvniecību, mēs nebūtu saņēmuši atļauju ieiet šajā ēkā. Viņi nebūtu nopirkuši šo īpašumu, ja viņiem būtu kādas šaubas par būvniecības kvalitāti. Tas bija godalgots projekts,» sacīja Homburgs.»

«Homburg Valda» ceļ 12 stāvu dzīvojamēku ar 134 dzīvokļiem blakus šim tirdzniecības centram. Homburgs sacīja, ka «var būt saistība», jo abas ēkas bija savstarpēji saistītas un tirdzniecības centra jumtu bija paredzēts izmantot kā iekšpagalmu šīs dzīvojamēkas iedzīvotājiem.

Ir izteikti dažādi pieņēmumi par katastrofas cēloņiem. Daži vērotāji izsakās, ka dzirdējuši eksploziju pirms jumta iegrūšanas, kāds inženieris ir raksturojis tērauda sijās izmantotās bultskrūves kā nepiemērotas, un citi ir izteikuši pieņēmumus, ka uz jumta novietoto materiālu svars nav bijis sadalīts vienmērīgi.

Homburgs sacīja, ka grib izvairīties no pieņēmumiem un dod priekšroku sagaidīt izmeklēšanas rezultātus. Viņš tomēr atzina, ka vēl ir neatbildēti jautājumi, tostarp par to, kāpēc lielveikals «Maxima» netika evakuēts, kad iedarbojās ugunsgrēka signalizācija.

«Signalizācija iedarbojās pulksten četros [pēcpusdienā], un sagrūšana notika pulksten piecos [pēcpusdienā],» sacīja Homburgs. «Bezcerīgi nepareizi bija tas, ka mazākie īrnieki, apakšīrnieki šajā projektā .. visi atstāja ēku, kad iedarbojās signalizācija .. tikai «Maxima» cilvēki ļāva pircējiem turpināt iepirkšanos,» sacīja Homburgs.

Homburgs arī sacīja, ka nav spējis mierīgi gulēt pēc šīs traģēdijas. «Šeit visi ir satriekti. Trūkst vārdu. Visbriesmīgākajos sapņos nevarēja iedomāties, ka kaut kas tāds notiktu,» sacīja Homburgs.

«Cilvēki ir zaudējuši māsas, brāļus, daži ir zaudējuši mātes un tēvus. Trīsgadīga meitenīte ir zaudējusi tēvu un māti. Tas ir briesmīgi,» sacīja Homburgs.