Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK: Latvija pārejai uz eiro labi sagatavojusies, taču ir vēl veicami darbi

Latvija ir labi sagatavojusies pārejai no latiem uz eiro, taču vēl ir jāpaveic vairāki darbi, piemēram, sociālie darbinieki jāizglīto par pamata jautājumiem, kas saistīti ar pāreju uz Eiropas vienoto valūtu, secināts Eiropas Komisijas (EK) jaunākajā ziņojumā par gatavošanos eiro ieviešanai.

Ziņojumā norādīts, ka īpaši jāpievērš uzmanība tam, lai informācija par valūtas maiņu sasniegtu gados vecākus ļaudis, kas neiziet sabiedrībā. Šiem cilvēkiem varētu arī būt nepieciešama palīdzība naudas apmaiņā. Jāizglīto sociālie darbinieki, lai tie varētu atbildēt uz pamata jautājumiem par eiro ieviešanu.

Ziņojumā arī atzīmēts, ka regulāri ir jāvēro, cik gatavi pievienoties eirozonai ir lauku rajonos strādājošie uzņēmēji.

EK norāda, ka bankām un Latvijas pastam ir jābūt gataviem, ka janvāra pirmajās dienās būs jāapkalpo papildu klientu skaits.

Ziņojumā teikts, ka četras lielākās bankas strādās brīvdienā, 30.decembrī, kā arī divu lielāko banku 96 filiāles būs atvērts 31.decembrī. Arī 1.janvāra pēcpusdienā būs atvērtas trīs lielāko banku 22 filiāles. Vairākas bankas janvāra pirmajās nedēļās plāno arī filiālēs piesaistīt papildu darbaspēku.

Bankas pārejai no latiem uz eiro ir pielāgojušas iekārtas, kas nepieciešamas naudas skaitīšanai un uzglabāšanai.

Ziņojuma autori rosina bankas apsvērt iespēju piedāvāt klientiem apmainīt latu monētas pret latu banknotēm bez maksas.

EK atzinīgi novērtē, ka pirmajā pusstundā pēc pievienošanās eirozonai 99,8% bankomātu varēs izdot eiro. Atzinīgi tiek novērtēta iecere, ka sākumā bankomātos tiks izmantotas zemāka nomināla banknotes. Ziņojuma autori rekomendē bankām un pasta nodaļām atturēties no liela nomināla banknošu izsniegšanas dažas nedēļas pirms un pēc eiro dienas.

Ziņojuma autori atzinīgi novērtē, ka Latvijas atbildīgās iestādes koncentrējas uz eiro ieviešanas praktiskajiem aspektiem un latu un eiro paralēlās aprites periodu. Sekmīga pāreja uz vienoto Eiropas valūtu veicinās, ka turpinās augt sabiedrības atbalsts eiro, kā tas noticis arī citās valstīs, kas nesen pievienojās eirozonai, norāda EK.

Līdz eiro ieviešanai palikušas vēl 29 dienas.