Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mirusi mecenāte Aina Galēja - Dravniece

Mineapolē (ASV) 88 gadu vecumā mūžībā aizgājusi mecenāte, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere, ilggadēja Latvijas jaunatnes izglītības veicinātāja un akcijas «Latvijas Lepnums» 2009. gada laureāte Aina Galēja - Dravniece, portālu «Apollo» informēja Galējas stipendiāte mācībām Viskonsīnas Universitātē Ilze Garoza.

Galēja - Dravniece dzimusi 1925. gada 14. aprīlī Rīgā un šeit pabeigusi Rīgas 1. Valsts vidusskolu, skaidri apzinoties, ka savu tālāko profesionālo dzīvi vēlās saistīt ar medicīnu. 1941. gadā Padomju okupācijas vara atņēma Ainai tēvu, izsūtot viņu uz Sibīriju. 1944. gada vasarā Aina kopā ar māti un brāli devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Beidzoties kara šausmām, Aina 1946. gadā uzsāka un četrus gadus vēlāk pabeidza medicīnas studijas Hamburgas universitātē. 1951. gadā viņa pārcēlās uz ASV, kur ieguva ārstes diplomu ar specializāciju patoloģijā. 1952.gadā mija gredzenus ar Vācijā satikto dzīvesdraugu, fiziķi Frici Dravnieku, ar kuru kopdzīvē nodzīvoja 49 gadus līdz abus 2001. gadā šķīra vīra nāve. No 1956. līdz 2002. gadam Galēja - Dravniece strādājusi kā patoloģe Minesotas un Dakotas pavalstīs.

Kad Latvija atguva brīvību, Galēja jutās par vecu, lai atgrieztos Latvijā un tiešā veidā iesaistītos valsts atdzimšanas darbos, tā vietā viņa nolēma piedalīties atjaunotās Latvijas veidošanā, atbalstot Latvijas studentu iespējas mācīties un iegūt pieredzi ārzemēs. Pēc profesora Pauļa Lazdas ierosmes un ar Ainas Galējas finansiālu atbalstu 1992. gadā tika izveidota stipendiju programma divu semestru mācībām Viskonsīnas Universitātē Oklērā, kuras absolventu skaits pārsniedz 50, savukārt kopējais stipendiju apjoms lēšams vairāk nekā pusmiljona ASV dolāru apmērā. Paralēli atbalstam Latvijas jauniešu studijām Vikonsīnas universitātē, Galēja vairākus gadus atbalstīja Viskonsīnas studentu mācības Latvijas Universitātē un ziedoja tai mācību grāmatas.

Papildus iepriekš minētajām programmām deviņdesmito gadu sākumā Galēja izveidoja stipendiju programmu Latvijas jaunajiem ārstiem un pētniekiem, finansiāli atbalstot viņu studijas un tālākizglītību dažādās Eiropas un ASV slimnīcās, klīnikās vai institūtos. 2005.gadā ar Galējas finansiālu atbalstu tika izveidota stipendiju programma Latvijas patoloģijas rezidentiem. Galēja ir autore arī Amerikas Latviešu apvienības un Amerikas Latviešu Jaunatnes apvienības administrētajai Latvijas Okupācijas muzeja stipendijai, kas vairāku gadu garumā pavērusi iespēju Amerikas latviešu jauniešiem atgriezties savu senču dzimtenē un iziet praksi Latvijas Okupācijas muzejā. Tāpat nozīmīgu atbalstu Galēja ir sniegusi Latvijas Okupācijas muzeja ceļojošās izstādes rīkošanai, Latviešu Fonda darbībai un citu organizāciju un institūciju atbalstam.

2001. gadā Galējai tika piešķirts Latvijas Triju Zvaigžņu ordenis. 2010.gada 25. septembrī Latvijas Universitāte piešķīra Galējai Goda biedra nosaukumu.