Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pauž neizpratni, kādēļ valsts iestādēm «Latvenergo» pārdod elektrību par dažādām cenām

Saeimas pieprasījumu komisijas sēdē, kurā tika runāts par elektroenerģijas tirgus atvēršanu un jauno norēķinu kārtību, deputāts Andrejs Elksniņš (SC) šodien pauda neizpratni par to, ka valstij piederošais elektroenerģijas ražotājs «Latvenergo» valsts iestādēm un kapitālsabiedrībām pārdod elektroenerģiju par atšķirīgām cenām.

Viņš informēja, ka valstij piederošie uzņēmumi «Latvijas autoceļu uzturētājs», lidosta «Rīga», Rīgas Stradiņa Universitāte un «Latvijas Valsts meži» noslēguši līgumus ar konsultāciju firmu «Prudentia Energy Markets» («Prudentia»). Pateicoties tam, šiem uzņēmumiem un augstskolai esot izdevies ietaupīt līdzekļus, pērkot elektroenerģiju no «Latvenergo».

Skaidru atbildi par to, kā tas ir iespējams, Elksniņš komisijas sēdē nesaņēma ne no Ekonomikas ministrijas, ne no «Latvenergo» pārstāvjiem.

Kā Elksniņš informēja biznesa portālu «Nozare.lv», noslēgtajos līgumos ar «Prudentia» paredzēts, ka konsultants saņem 20% no ietaupītās maksas par elektroenerģiju.

Saskaņā ar deputāta rīcībā esošo informāciju, minētajiem uzņēmumiem kopš 2011.gada noslēgtie līgumi paredz maksāt «Prudentia» kopumā vairāk nekā 10 000 latu. Savukārt, ja pieņem, ka minētie maksājumi ir 20% no ietaupītās maksas par elektrību, tad atsevišķām iestādēm, pateicoties konsultantam, izdodas ietaupīt vairāk nekā 10 000 latu.

Elksniņš pauda neizpratni, kādēļ citām valsts iestādēm, kas neizmanto «Prudentia» pakalpojumus un arī pērk elektroenerģiju no valstij piederošās kompānijas «Latvenergo», ir jāmaksā vairāk.

Kā pēc komisijas sēdes žurnālistiem teica «Latvenergo» valdes loceklis Uldis Bariss, no tā, vai pircēja pusē piedalās «Prudentia» vai nepiedalās, «Latvenergo» piedāvājums nemainās. Elektrības tirgotāja piedāvājums mainās tikai no konkrētiem kritērijiem, piemēram, no termiņiem, no tā, vai klients izvēlas fiksētu vai manīgu likmi, kāds ir klienta elektroenerģijas patēriņa apjoms, kāds ir tā kredītreitings.

Bariss pieļāva, ka «Prudentia» izpēta klienta lietošanas paradumus un izraugās izdevīgāko piedāvājumu, kāds ir tirgū, jo konsultants pārzina tirgu, zina, kāda ir fiksētā un kāda ir mainīgā cena un kā tā mainās, mainoties iepirkuma apjomam.

Saeimas komisija šodien nolēma vērsties pie Ekonomikas ministrijas, aicinot apsvērt iespēju izstrādāt vienotu elektroenerģijas iepirkumu kārtību valsts iestādēm.