Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Arsenālā» skanēs eksotiskās Āfrikas bungu skaņas - perkusionistu apvienība «Pulsa efekts»

Rīt, 5.decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāli Arsenāls (Torņa ielā 1, Vecrīgā) negaidīti piepildīs eksotiskās Āfrikas bungu skaņas. Par atraisītu gaisotni Egila Rozenberga personālizstādes pēdējās ceturtdienas vakarā rūpēsies programmas «Ars Rezumē» īpašie viesi - perkusionistu apvienība «Pulsa efekts», kuru pasaules mūzikas priekšnesums tematiski papildinās mākslinieka dažādos ceļojumos gūtos un tekstilijās ieaustos iespaidus.

PASĀKUMS

Ikviena mākslinieka dzīvi pavada mākslas procesa veicinātāju un iedvesmas avotu variācijas - piemēram, personības, vēstures, aktuālo norišu un apkārtējās vides faktori. Egila Rozenberga līdz šim vērienīgākajā personālizstādē apmeklētājiem ir iespēja gan ceļot laikā, skatot figurālās kompozīcijas, pētot to tematikas, tehniku un materiālu dažādību 40 gadu autora radošās attīstības periodā, gan ceļot telpā, sekojot līdzi viņa reminiscencēm par dzimtenes un tālo zemju kultūras mantojumu, «nolasot» darbos simbolu valodā iekodēto vēstījumu. Ārpus Latvijas braucienos gūtās noskaņas materializējās pēdējo gadu gobelēnos - redzētais un pārdomātais Marokā sērijā «Rētas», pilsētas ritmi Parīzē, kultūras vērtības un leģendas Meksikā. Seno civilizāciju šifrētās vēstules mākslinieks interpretējis mūsdienu norišu kontekstā, tādējādi senatnīgajam piedēvējot ilgstamību un aktualitāti.

Līdzīgi kā Egils Rozenbergs tekstilmākslā, mūziķi no apvienības «Pulsa efekts» ierosmi un materiālu pilnskanīgajai interpretācijai smeļas pasaules mūzikas daudzveidībā, iekļaujot etno perkusiju priekšnesumos afrikāņu, latīņamerikāņu, ēģiptiešu un citu tautu ritmus un to sintēzes, izmantojot dažādus etniskos mūzikas instrumentus, kas veido neatkārtojamu kompozīciju skanējumu. Eksotisko citzemju bungu rīboņa saturiski savienosies ar izstādes ceļojumu sižetisko līniju.

DALĪBNIEKI

«Pulsa efekts» radies 2006. gadā, apvienojoties mūziķiem un domubiedriem ar vēlmi radīt performances ar dažādiem mūzikas atskaņošanai neparedzētiem priekšmetiem. Sākotnējam grupas pamatsastāvam - perkusionistam Dzintaram Vīksnam, Kristapam Krollem, Ingum Tazānam, Arturam Ābramam - vēlāk pievienojās mūziķis un horeogrāfs Guntis Spridzāns, kā arī Gints Dancītis un Kristaps Andersons.

Kolektīvam ir divi darbības virzieni - ritmisku kompozīciju veidošana, izmantojot dažādu tautu, piemēram, afrikāņu, brazīliešu, ēģiptiešu perkusijas, un performanču radīšana brīvā stila perkusiju žanrā. Brīvā stila perkusijas ietver gan vairāku lietu, kas nav mūzikas instrumenti, apspēli, gan ķermeņa ritmikas elementus. Apvienojot tos ar horeogrāfiju, tapa atsevišķas izrādes - 2007. gada jūnijā ritma izrāde «Spēks» (horeogrāfe Anna Ķirse), 2010. gada 25.maijā izrāde «No drums, no problems» (horeogrāfs Guntis Spridzāns). «Pulsa efekts» ir pionieri šāda veida ritma izrāžu veidošanā Latvijā. Latvijas kultūras dzīvi mākslinieki bagātinājuši ar aizraujošiem sadarbības projektiem - ugunsžonglieriem «Fire Spirit», bārmeņu duetu «Biezpiens&Rozīne», Dj Krii, Dj Raitis, projektu «Mallemuck», multi-instrumentālistu Iļju Šneiveisu, folkloras kopām, koriem, vēderdejotājām.

ARS REZUMĒ

Kopš 2008. gada Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu «Ars Rezumē». Tuvojoties lielās izstādes noslēgumam, LNMM izstāžu zālē Arsenāls iepriekš izziņotā ceturtdienas (vai citas dienas) vakarā tiek rīkots īpašs pasākums ar aicināto viesu uzstāšanos: dzejniekiem, mūziķiem, teātra dalībniekiem, dejas māksliniekiem un citām radošām personībām.

«Ars Rezumē» mērķis ir atbalstīt dažādu radošo aktivitāšu norisi un paplašināt Arsenāla piedāvāto kultūras pasākumu klāstu, radīt draudzīgāku, sabiedrībai atvērtāku publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati. Programmas ietvaros jau ir notikuši vairāki pasākumi.