Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arafata atraitne pārliecināta, ka vīrs ticis noindēts

 Palestīniešu nelaiķa līdera Jasira Arafata atraitne Suha Arafata trešdien sacīja, ka joprojām ir pārliecināta - viņas vīrs ticis noindēts.

«Es esmu pilnīgi pārliecināta, ka moceklis Arafats nav miris dabīgā nāvē, un es turpināšu censties tikt līdz patiesībai,» sacīja atraitne.

Ziņu aģentūrai AFP otrdien kāds informēts avots atklājis, ka Francijas eksperti esot noraidījuši teoriju, ka Arafats ticis noindēts, un sliecas secināt, ka viņš miris dabiskā nāvē.

Franču zinātnieku domas būtiski atšķiras no Šveices ekspertu secinājumiem, kas pieļāva, ka Arafats, iespējams, ir ticis noindēts ar poloniju.

Arafats mira 2004.gada 11.novembrī Parīzes slimnīcā, kurā bija ārstējies vairākas nedēļas. Tas, ka Arafata nāves cēlonis netiks izpausts, izraisīja dažādas baumas. Palestīniešu amatpersonas toreiz paziņoja, ka Arafatu esot noindējuši izraēlieši, taču viņu pašu veiktās izmeklēšanas rezultātā tika noraidīta gan indēšana, gan saslimšana ar vēzi vai AIDS.

Pērn jūlijā, atsaucoties uz Šveicē veiktajiem laboratoriskajiem pētījumiem, Katarā bāzētais telekanāls «Al Jazeera» nāca klajā ar versiju, ka Arafats noindēts ar poloniju.

Šveices laboratorijas sākotnējās analīzēs tika izmantoti bioloģiskie paraugi, kas iegūti no Arafatam piederējušajām lietām. Tās viņa atraitnei nodeva Parīzes slimnīca, kurā Arafats pavadīja savas pēdējās mūža dienas.

Pēc šiem atklājumiem Arafata atraitne sāka tiesvedību, piekrītot Rāmallas mauzolejā apglabātā nelaiķa vīra mirstīgo atlieku ekshumācijai izmeklēšanas gaitā.

Pagājušā gada novembrī no Arafata mirstīgajām atliekām tika noņemti 60 paraugi un sadalīti starp Šveices un Krievijas laboratorijām un franču ekspertu komandu, lai noskaidrotu, vai viņš netika noindēts ar poloniju.

Šveices zinātnieki secināja, ka pārbaužu rezultāti nedz apstiprina, nedz noliedz, ka Arafata nāvi izraisījis polonijs. Tomēr eksperti pieļāva, ka varētu būt notikusi indēšana, norādot, ka Arafata mirstīgajās atliekās atklātā polonija daudzums liecina par trešās puses saistību.

Palestīniešu atbrīvošanas organizācijas (PAO) amatpersonas 8.novembrī aicināja veikt Arafata nāves starptautisku izmeklēšanu.

«Pārbaudē pierādīts, ka Arafats saindēts ar poloniju, un šī viela ir pieejama valstīm, nevis cilvēkiem, un tas nozīmē, ka šo noziegumu pastrādāja kāda valsts,» skaidroja PAO izpildkomitejas pārstāvis Vasels Abu Jusefs. «Tāpat kā tika izveidota komiteja [Libānas premjerministra] Rafika Hariri slepkavības izmeklēšanai, ir jābūt arī starptautiskai komitejai, lai izmeklētu prezidenta Arafata nogalināšanu.»

Tajā pat dienā palestīniešu izmeklēšanas komandas vadītājs Tavfiks Tiravi norādīja, ka Arafata nogalināšanas lietā «vienīgais aizdomās turamais» ir Izraēla.

«Mēs sakām, ka Izraēla ir galvenais un vienīgais aizdomās turamais Jasira Arafata nogalināšanas lietā, un mēs turpināsim veikt rūpīgu izmeklēšanu, lai šajā lietā atklātu un apstiprinātu visas detaļas un visus elementus,» sacīja amatpersona. Arafats «nenomira no vecuma, slimības vai dabiskā nāvē».

Radioaktīvais polonijs tika izmantots, lai noindētu arī kādreizējo Krievijas izlūkdienesta darbinieku un vēlāko Kremļa kritiķi Aleksandru Ļitviņenko, kurš 2006.gadā mira Londonā.