Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno noteikt minimālo ģimenes ārsta un pacienta tikšanās biežumu

Lai veicinātu pacientu nokļūšanu pie ģimenes ārsta profilaktisku pārbaužu veikšanai, Veselības ministrija (VM) plāno noteikt minimālo ģimenes ārsta un pacienta tikšanās biežumu.

Kā aģentūru LETA informēja VM pārstāve Aija Bukova-Žideļūna, plānots ieviest normu, kas paredz ģimenes ārsta tikšanos ar ikvienu praksē pierakstīto pacientu vismaz reizi trijos gados. Ja nosacījums netiktu izpildīts, valstij būtu tiesības maksājuma daļu jeb kapitācijas naudu par konkrētā pacienta veselības aprūpi neizmaksāt līdz brīdim, kad ģimenes ārsts pacientam sniedz veselības aprūpi.

Pacienta iespējas saņemt veselības aprūpi šādi netiktu ierobežotas, norāda VM pārstāve. Jebkurā brīdī pacients varēs vērsties pie ģimenes ārsta vai jebkura veselības aprūpes pakalpojuma sniedzēja un saņemt nepieciešamo pakalpojumu atbilstoši valstī noteiktajai kārtībai. Tāpat tiks saglabāta iespēja saņemt bezmaksas profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta reizi gadā.

«Milzīga problēma un liels mūsu izaicinājums ir savest kopā pacientu ar ārstu, lai varētu saņemt valsts nodrošināto veselības aprūpi, sākot jau ar primāro veselības aprūpi, kas ir pacientam tuvākais, lētākais un ērtākais veselības aprūpes pakalpojums,» uzsver veselības ministre Ingrīda Circene (V).

Ministre arī norāda, ka būtisku lomu minētās normas izpildē ieņems ģimenes ārsta prakses otrā māsa, kuras uzdevums ir uzrunāt un aicināt uz profilaktiskajām veselības pārbaudēm cilvēkus, kuri savu ģimenes ārstu nav satikuši gadiem.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska uzskata, ka VM priekšlikums ir ārstu un pacientu tiesību pārkāpums. Asociācija par savu nostāju vēstulē tuvākajā laikā plāno informēt VM, Tieslietu ministriju, Saeimu un Valsts prezidentu, aģentūrai LETA pastāstīja Kozlovska.

Par priekšlikumu ģimenes ārstus pārstāvošās organizācijas esot informētas pagājušonedēļ, kad devušās uz sarunu ar VM pārstāvjiem, tostarp ministri. Speciālistu iebildumi neesot ņemti vērā.

«Esam tikai par to, lai pacienti pie mums nāk katru gadu, un to obligāti būtu jādara, tomēr tā ir pacienta izvēle. Ģimenes ārsti nav vagari - padomju laikos ārsti ganīja visus savus pacientus,» izteicās Kozlovska.

LLĢĀA vadītāja arī uzskata, ka nav pieņemama VM vēlme par nosacījuma neievērošanu neizmaksāt kapitācijas naudu par konkrētu pacientu. Šobrīd valsts par vienu pacientu ģimenes ārstam maksā 0,63 latus mēnesī, bet ir cilvēki, kuri pie ārsta nāk trīs, četras un pat piecas reizes mēnesī, viņa sacīja. «Tā ir solidāra sistēma, kur veselais maksā arī par slimo,» piebilda speciāliste.

Latvijas Ārstu asociācijas prezidents Pēteris Apinis aģentūrai LETA sacīja, ka VM priekšlikums veicinātu pacientu nokļūšanu pie ģimenes ārsta tikai nedaudz. Viņaprāt, ir jāmeklē modernāki risinājumi, piemēram, jārada iespēja pacientam vismaz reizi gadā konsultēties ar ģimenes ārstu, izmantojot «Skype».

Apinis uzsvēra, ka iedzīvotāju ilga nevēršanās pie primārās veselības aprūpes speciālista ir problēma daudzviet pasaulē un to cenšas atrisināt ar dažādām metodēm, no kurām viena ir elektroniska saziņa ar video iespēju. Šādu metodi jau izmantojot Singapūrā un Honkongā.

Vaicāts, vai VM priekšlikums varētu tikt uzskatīts par pacienta tiesību pārkāpumu, Apinis norādīja, ka valsts netieši ir atbildīga par iedzīvotāju dzīves ilgumu un kvalitāti, tādēļ ir jāmeklē iespējas šos rādītājus uzlabot. «Pacients, kurš kategoriski atsakās no primārās palīdzības, nodzīvo par četriem līdz pieciem gadiem īsāku mūžu. Tas attiecas uz visu nāciju kopumā,» viņš pauda.

Kā ziņots, 2014.gadu VM plāno pasludināt par Ģimenes veselības gadu, līdz tam kopīgi ar speciālistiem sagatavojot Primārās veselības aprūpes attīstības plānu, kā arī meklējot tā īstenošanai nepieciešamo finansējumu.