Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzturēšanās atļauju tirgošanu varētu vērtēt ES līmenī

Eiropas Parlamenta (EP) Eiropas Konservatīvo un reformistu (ECR) grupa pēc Latvijas deputāta Roberta Zīles ierosinājuma iesniegusi mutiskā jautājuma projektu Eiropas Komisijai (EK) par Šengenas uzturēšanās atļauju tirdzniecību vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Saskaņā ar EP noteikumiem, Parlamenta politisko grupu Priekšsēdētāju konference ceturtdien lems par tā iekļaušanu plenārsesijas darba kārtībā, portālam «Apollo» pavēstīja Zīles pārstāvis Rolands Pētersons.

Jautājuma projektā norādīts, ka uzturēšanās atļauju programmas pret nekustamā īpašuma iegādi vairākās ES dalībvalstīs ir izraisījušas negatīvas sekas, piemēram, izkropļojušas nekustamā īpašuma tirgu, mākslīgi paaugstinājušas mājokļu cenas un palielinājušas pieprasījumu mājokļu kredītu tirgū, apgrūtinot iespēju tikt pie mājokļa vietējiem iedzīvotajiem. Tāpat tajā uzsvērts, ka saskaņā ar tiesībsargājošo institūciju informāciju šo atļauju izsniegšana ne vienmēr ir caurskatāma un tiek pienācīgi kontrolēta, un tādēļ var veicināt naudas atmazgāšanu, kā arī nevēlamu personu apmešanos uz dzīvi ES.

Deputāti vaicā EK - vai tā ir lietas kursā, ka uzturēšanās atļauju izsniegšana, pateicoties dalībvalstu valdību politikai, ir kļuvusi par ļoti ienesīgu biznesu; kā Komisija vērtē faktu, ka dažādās uzturēšanas atļauju programmas tieši ietekmē visu Šengenas zonu, un kāda pēc Komisijas domām ir to ietekme uz Šengenas zonas ilgtermiņa drošību un stabilitāti; vai Komisija plāno kādu rīcību šī jautājuma sakārtošanai?

Kā uzsver iniciatīvas autors Zīle, «ilgstošā kompromisa meklēšana par uzturēšanas atļauju pret nekustamā īpašuma iegādi ierobežošanu demisionējušas valdības ietvaros un attiecīgo likuma grozījumu nodošanu otrreizējai caurlūkošanai Saeimā ir devusi atelpas brīdi šo atļauju tirgotājiem Latvijā. Taču šajā laika uzturēšanās atļauju un Maltas gadījumā pat pilsonības tirgošana ir radījusi pamatotas bažas dažās «vecajās» ES dalībvalstīs un EP politiskajās grupās. Tādēļ es ceru, ka ECR grupas iniciatīva radīs dzirdīgas ausis citās politiskajās grupās un EK nāksies atbildēt parlamentam, kā tā plāno ierobežot šobrīd nekontrolēto uzturēšanas atļauju tirdzniecību. Pēc manām domām, šim procesam būtu jāizstrādā ES mēroga regulējums, jo pēc būtības notiek tirgošanās nevis ar atsevišķām dalībvalstīm, bet visai Šengenas zonai piederošu lietu - tiesībām brīvi ceļot un dzīvot šajā zonā».