Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Novembra ceturtais cenu monitorings: Cenas nav mainījušās 95,3% preču

Salīdzinot ar novembra trešās nedēļas cenu monitoringa datiem, novembra ceturtajā nedēļā vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga - 95,3% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, cenu pieaugums ir novērots 3% gadījumu, savukārt 1,7% gadījumu cena ir samazinājusies, liecina jaunākie cenu monitoringa dati.

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm - sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām - cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, kā arī svaigai liellopa gaļai. Savukārt cūkgaļas karbonāde piecos gadījumos kļuvusi dārgāka par 16-26 santīmiem (3,82%-6,36%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas - cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī pelmeņiem un cīsiņiem, tomēr konstatēti septiņi gadījumi, kad vārītā desa kļuvusi lētāka par 16 santīmiem jeb 7,44%.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās - nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rullīšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Novembra ceturtajā nedēļā cenu svārstības lielākoties nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas biezpienam, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram. Taču konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi - piena cena septiņos gadījumos pieaugusi par diviem santīmiem (2,99%), arī kefīrs septiņos gadījumos sadārdzinājies par vienu santīmu (1,45%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra ceturtā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības - konstatēts viens gadījums, kad banānu cena pieaugusi par 14 santīmiem (16,47%). Savukārt dārzeņu grupā cenu svārstības sezonalitātes ietekmē ir plašāk novērotas - piecos gadījumos par diviem santīmiem (9,52%) dārgāki kļuvuši kartupeļi. Spānijas gurķi piecos gadījumos kļuvuši lētāki par 7-26 santīmiem (6,67%-24,76%). Sarkano piparu cena savukārt svārstījos abos virzienos - divos gadījumos tā pieaugusi par 34 santīmiem jeb 25,29%, bet sešos gadījumos samazinājusies 10-16 santīmu (7,75%-12,80%) apmērā.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja un minerālūdens. Lētāka piecos gadījumos kļuvusi kafija - tās cena samazinājusies par desmit santīmiem (2,28%).

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam - cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis - septiņos gadījumos tas kļuvis lētāks par deviņiem santīmiem jeb 11,54%.

Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Savukārt medikamentu grupā trīs gadījumos novērots cenas pieaugums par 18 santīmiem jeb 10,65%.

Novembra ceturtais cenu monitorings norāda uz degvielas cenu kāpumu 1% ietvaros, kas arī atspoguļojas pasaules naftas cenu kāpumā šajā periodā.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas - tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas, apavu remonta, veļas mazgāšanas un autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, autoskolu, ēdināšanas, skaistumkopšanas, autoremonta un finanšu pakalpojumiem.

Cenu pieaugums novērots taksometra pakalpojumiem - divos gadījumos taksometru pakalpojumu cena pieaugusi no četriem latiem uz 4,5 latiem, kas attiecīgi eiro izteiksmē veido cenu pieaugumu no 5,69 eiro uz 6,4 eiro. Šie gadījumi varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumiem.

Jau ziņots, ka no šā gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiek veikts reizi mēnesī, bet no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā.

Cenu monitoringa laikā tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.