Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Advokāte pastāsta, ko šobrīd dara Deniss Čalovskis

Gadu pēc tā dēvētā Imantas hakera Denisa Čalovska aizturēšanas viņš mēģina iekļauties atpakaļ normālā dzīves ritmā, tajā skaitā skaitā ir atradis arī darbu, aģentūrai LETA pastāstīja Čalovska pārstāve zvērināta advokāte Ilona Bulgakova.

Fotogalerijā: Čalovskis pamet cietumu

Bulgakova norādīja, ka pēc tam, kad Čalovskis tika atbrīvots no Rīgas Centrālcietuma 10.oktobrī, viņš gājis pie ārstiem un mēģinājis uzlabot veselību, jo «desmit mēneši, kas pavadīti cietumā, nav vienkārši». Bulgakova norādīja, ka Čalovskis izjūt uztraukumu gan par lietu Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), gan viņam celtajām apsūdzībām ASV.

Advokāte atgādināja, ka Latvijā nekādu pierādījumu un datu Čalovska lietā nav.

Attiecībā uz citām aktīvām darbībām, advokāte norādīja, ka pastāv pretruna normatīvajā regulējumā, jo joprojām ir dubultais regulējums, kas attiecas uz starptautiskiem līgumiem, tāpēc advokāti domā par iespējamiem «pasākumiem» šajā virzienā.

Kā ziņots, valdība 6.augustā lēma izdot Čalovski ASV, tomēr iespējamā kibernoziedznieka advokāti vērsās ECT, lūdzot noteikt pagaidu aizsardzību, proti, aizliegumu izdot Čalovski ASV, pirms viņa lieta nav izskatīta. ECT šo lūgumu apmierināja, taču Čalovskis turpināja atrasties cietumā.

Septembra sākumā Ģenerālprokuratūrā tika saņemta atbilde, ka ECT Čalovska sūdzībai ir piešķīrusi prioritāti, bet nekādus konkrētus sūdzības izskatīšanas termiņus tiesa nav norādījusi. Par minēto Ģenerālprokuratūra informēja Tieslietu ministriju, lai kopīgi lemtu par turpmāko rīcību saistībā ar Čalovska atrašanos izdošanas apcietinājumā.

Tikmēr valdības sagatavotās pozīcijas ECT bija jānosūta līdz 25.novembrim. Valdība joprojām uzskata, ka Čalovska lietā nav atklāti Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumi.

Jau ziņots, ka ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš esot pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka «Gozi Virus» ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators varēja tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu «PDF» formāta failu. Ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru - kopējās finansiālās pretenzijas pret visu grupu ir vismaz 50 miljoni dolāru, ieskaitot gan nozagto naudu, gan vīrusa radītos zaudējumus.

Čalovski Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) apsūdz par to, ka viņš ir pārdevis «Gozi» vīrusam domāto pārlūka injekciju 2011.gada janvārī. Pārlūka injekcija izplatās ar vīrusu palīdzību un izmaina bankas mājaslapas izskatu, ieliekot tur lūgumu sniegt dažādas ziņas, tostarp arī par bankas karti. Šie dati pēc tam tiek izmantoti kontu apzagšanai. Čalovskis pats naudu no kontiem nav zadzis, taču saņēmis atlīdzību par minētās programmatūras izstrādi, kuru viņam esot pasūtījis Kuzmins.