Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima atbalsta ieceri izveidot Valsts būvniecības kontroles biroju

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Būvniecības likumā, kas paredz izveidot Valsts būvniecības kontroles biroju.

Balsojums par šo likumprojektu bija vienprātīgs - to atbalstīja 89 deputāti un neviens nebija pret vai atturējies. Balsojumā gan nepiedalījās pieci parlamentārieši.

Šīs likuma izmaiņas rosina Ekonomikas ministrija (EM). Likumā plāno noteikt, ka par būvniecības nozari atbildīgās ministrijas padotībā esoša iestāde veic būvniecības valsts kontroli un būvju pieņemšanu ekspluatācijā normatīvajos aktos noteiktos gadījumos. Iestādes pieņemtos lēmumus var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Veicot būvniecības valsts kontroli, iestādei būtu tiesības pieprasīt un bez maksas saņemt informāciju un dokumentus, tai skaitā uz būvatļaujas pamata izstrādāto projektu, organizēt atkārtotu būvprojekta vai būves ekspertīzi normatīvos aktos noteiktos gadījumos, apsekot jebkuru būvi, ja saņemts iesniegums par normatīvo aktu pārkāpumiem vai bīstamību būvniecības procesā vai pēc tā, pieaicinot tās būvvaldes pārstāvi, kas izdevusi būvatļauju, informēt kompetences pārbaudes iestādi par būvspeciālistu pārkāpumiem.

Veicot valsts kontroli, iestāde varētu pieņemt šādus lēmumus - apturēt būvdarbus, ja konstatēti būtiski būvniecības procesa pārkāpumi vai bīstamība, uzdot ekspluatācijā nodotas būves īpašniekam novērst bīstamību būvē, informējot par to pašvaldību, aizliegt būves ekspluatāciju, ja konstatēta tās bīstamība, līdz bīstamības novēršanai.

Iesniegtajos priekšlikumos grozījumiem jaunajā Būvniecības likumā teikts, ka kontrolējošās iestādes sastāvā ir valsts būvinspektori - iestādē nodarbinātas personas, kuras ir reģistrētas būvinspektoru reģistrā.

Paredzēts, ka šīs izmaiņas likumā stāsies spēkā nākamgad 1.septembrī.

Saeima gan noraidīja šī likumprojekta atzīšanu par steidzamu, savukārt priekšlikumus uz otro lasījumu var iesniegt līdz 12.decembrim.

EM parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis (RP) gan pauda nožēlu, ka steidzamība netika atbalstīta, un aicināja «vismaz neatvērt plašu diskusiju atkal varbūt trīs gadu garumā par Būvniecības likumu kā tādu, bet tad tiešām sniegt priekšlikumus konkrēti par šo valsts uzraudzību». Viņš arī sacīja - paredzēts, ka šajā birojā strādās 36 darbinieki un budžets atkarībā no atalgojuma lieluma varētu būt nedaudz lielāks par pusmiljonu eiro gadā.

Debatēs par šo likumprojektu deputāte Ilma Čepāne (V) arī uzsvēra, ka iesniegs priekšlikumu, lai jaunais Būvniecības likums nestātos spēkā no nākamā gada 1.februāra.

Jautājums par Valsts būvinspekcijas atjaunošanu aktualizējās pēc traģēdijas Zolitūdē, kad, iebrūkot lielveikala «Maxima» jumtam, 54 cilvēki gājuši bojā un vairāki desmiti cilvēku cietuši.

Kā ziņots, Saeima šodien noraidīja opozīcijas rosinātos grozījumus Būvniecības likumā, kas paredzēja Valsts būvinspekcijas atjaunošanu.