Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pavļuts prasa Ušakovam skaidrot RD plānus jaukties mobilo pakalpojumu tirgū

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pienākumu izpildītājs Daniels Pavļuts (RP) šodien nosūtījis vēstuli Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam (SC), aicinot skaidrot uzņēmuma «Rīgas satiksme» nepamatotu iesaistīšanos komercdarbībā, veidojot savu norēķinu sistēmu, dibinot jaunu uzņēmumu un kropļojot elektronisko un mobilo pakalpojumu tirgu, portālam «Apollo» pavēstīja Pavļuta pārstāve  Kristīne Barševska.

«Rīgas domes kapitālsabiedrība vēl pavisam nesen bija iecerējusi pildīt pudelēs ūdeni un to pārdot. Pēc ieguldītiem vairāk nekā 100 000 latu projekts tomēr tika apturēts. Tagad vēl viena Rīgas domes kapitālsabiedrība izdomājusi jaunu biznesa projektu, lai no tirgus izspiestu veiksmīgu un inovatīvu Latvijas uzņēmumu, kurš pats izstrādājis, attīstījis un ieviesis tirgū cilvēkiem ērtu un kvalitatīvu risinājumu «Mobilly». Šobrīd nav redzami nekādi iemesli vai attaisnojumi, lai Rīgas domes dāsni subsidētā «Rīgas satiksme» jauktos šajā tirgū, turklāt, visticamāk, šim mērķim tērējot ievērojamus nodokļu maksātāju līdzekļus,» norāda Pavļuts.

VARAM atgādina, ka Valsts pārvaldes iekārtas likums nosaka, ka publiskās personas, dibinot komercsabiedrības, nevar izvirzīt tām mērķus, kas neizriet no publiskās personas funkcijām, turklāt, komercdarbību publiskā persona var veikt tikai pastāvot noteiktiem nosacījumiem, piemēram, ja tirgus nav spējīgs nodrošināt sabiedrības interešu īstenošanu attiecīgajā jomā; nozarē, kurā pastāv dabiskais monopols, tādējādi nodrošinot sabiedrībai attiecīgā pakalpojuma pieejamību; stratēģiski svarīgā nozarē; jaunā nozarē; nozarē, kuras infrastruktūras attīstībai nepieciešami lieli kapitālieguldījumi; nozarē, kurā atbilstoši sabiedrības interesēm nepieciešams nodrošināt augstāku kvalitātes standartu.

Publiskas personas mērķis dibinot valsts kapitālsabiedrību ir nodrošināt no valsts funkcijas izrietošu pakalpojumu iedzīvotājiem, ko nevar, vai to nav finansiāli izdevīgi darīt privātam komersantam, vai arī šādas funkcijas nodrošināšana prasa lielus kapitālieguldījumus, kurus privātais komersants nevar investēt, vai arī nevēlas investēt zinot, ka tie netiks atgūti.

Arī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments ir norādījis, ka valsts ekonomiska interese ir attīstīt privātā kapitāla darbību Latvijas tautsaimniecības attīstības interesēs, vienlaikus sašaurināt darbību, ko valsts un pašvaldības veic kā komersanti.