Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būtiska informācija iedzīvotājiem 25 dienas pirms eiro ieviešanas

Vēl tikai nepilns mēnesis atlicis līdz brīdim, kad mūsu maciņos ieripos jaunā eiro valūta. Latvijas iedzīvotāji šo laiku sagaida ar dalītām jūtām. Kaut arī dažādas aptaujas liecina par to, ka cilvēku atbalsts eiro ieviešanai stabili pieaug (piemēram, nesen publiskotā kompānijas TNS aptauja rāda, ka eiro atbalstītāju skaits novembrī pieaudzis par astoņiem procentpunktiem, salīdzinot ar jūliju, un par četriem procentpunktiem, salīdzinot ar oktobri), diezgan liela daļa joprojām ir bažīgi par jaunajām naudaszīmēm. Vienas no iedzīvotāju bažām ir tieši eiro valūtas drošums - eiro monētu un banknošu aizsardzība pret viltojumiem.

Šādas bažas ir diezgan pamatotas – eiro viltošanas riskam pakļauts daudz vairāk nekā lats, jo tas ir «starptautisks bizness», kurā iesaistīta organizētā noziedzība. Salīdzinājumā ar latiem, viltotas tiek papīra banknotes, kas nozīmē lielākas nominālvērtības un potenciālajiem upuriem - risku pazaudēt lielākas naudas summas. Policija gan mierina - latvieši mentalitātes dēļ ir uzmanīgāki par, piemēram, spāņiem un francūžiem, tāpēc mums iemānīt viltotus eiro varētu būt grūtāk.

Desmit gados - 500 miljoni

Pēdējos desmit gados viltojumu kopsumma Eiropā ir iespaidīga - pēc eiro ieviešanas 2002.gadā atklātas viltotas naudaszīmes 500 miljonu eiro vērtībā.

Lai mazinātu iedzīvotāju risku nonākt blēžu rokās, Eiropas Komisija (EK) bargi vērsusies pret noziedzniekiem, kuri vilto eiro banknotes un monētas. Šā gada sākumā EK nāca klajā ar priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par eiro un citu valūtu krimināltiesisko aizsardzību pret viltošanu. Priekšlikums bija paredzēts, lai ar krimināltiesiskiem pasākumiem pastiprinātu eiro un citu valūtu aizsardzību pret viltošanu. Cita starpā tas ietvēra stingrāku pārrobežu izmeklēšanu un minimālo sodu, tostarp ieslodzījuma, noteikšanu par nopietnākajiem viltošanas nodarījumiem. Kā portālam «Apollo» norādīja Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes galvenais inspektors Raitis Kalnačs, Latvija gan pret naudas viltotājiem nekad nav izturējusies «maigi» - uz citu Eiropas valstu fona mēs esam izcēlušies ar diezgan bargiem sodiem, tāpēc Latvijas krimināllikumā nāksies iestrādāt vienīgi minimālo sodu par šādiem nodarījumiem - sākot no sešiem mēnešiem.

Latvijas policija jau laikus aktīvi gatavojas novērst dažādas ar eiro ieviešanu saistītas nelikumības. No pasākumiem, ko policija drīkst publiski atklāt, var minēt sabiedrības informēšanu gan ar bukletiem, gan izbraucienos pa reģioniem un tiekoties ar cilvēkiem, stāsta Kalnačs.

Latvijā šogad kopumā no apgrozības izņemtas tikai 45 viltotas eiro banknotes, kamēr vidēji gadā tās esot aptuveni 30 banknotes. Kalnačs atzīst, ka valsts ekonomikai tas nav daudz, bet cilvēkam, kurš tiek apkrāpts un zaudējis salīdzinoši lielu summu, tas tomēr nav maz. Vispopulārākais viltojums Latvijā esot 50 eiro banknote. Arī Eiropas likumsargi norāda, ka visbiežāk viltotas tiek tieši 50 un 20 eiro banknotes. Kopumā tās sastāda 80% no visu viltojumu skaita. Parasti šie viltojumi tiek atklāti bankās un valūtas maiņas punktos, kur cilvēki iegriežas, lai samainītu naudu, piemēram, pēc atgriešanās no komandējuma.

Kalnačs norāda, ka viltotas eiro naudaszīmes Latvijā ieplūst no citām valstīm, piemēram, mūsu kaimiņvalsts Lietuvas, kur darbojas noziedzīgi grupējumi. Pašmāju blēži tās ražot nevar atļauties jo eiro banknošu viltošana ir «dārgs prieks» – tai nepieciešama specifiska tehnika.Vienīgais gadījums, kad policija atklājusi «vietējā ražojuma» eiro, fiksēts šā gada sākumā, kad vietējie krāpnieki bija centušies viltot eiro monētas. Viltojums bija ļoti zemas kvalitātes, tāpēc to atšķirt no īstajām monētām varētu ikviens, kas pret naudu neizturas nevērīgi.Pateicoties operatīvai policijas rīcībai, šī nauda apgrozībā nemaz nenonāca.

Atšķirībā no latiem, kurus visnotaļ nemākulīgi viltoja vietējie blēži, eiro ir plaši izplatīta nauda, tāpēc arī to viltošanā un izplatīšanā iesaistīta organizētā noziedzība, kuras īpašumā ir dārga un kvalitatīvāka tehnika, kas attiecīgi var saražot kvalitatīvākus viltojumus.Kalnačs norāda, ka Igaunijas pieredze liecina - līdz ar eiro ieviešanu viltotās naudas īpatsvars pieauga, taču šis lēciens nebija drastisks.Policija cer, ka līdzīgi būs arī Latvijā. Kalnačs uzsvēra, ka galvenais iedzīvotājiem ir nebūt vieglprātīgiem, būt uzmanīgiem un, saņemot naudu, nelikt to uzreiz makā, bet rūpīgi apskatīt un, konstatējot viltojumus, ziņot policijai.

Sākam «trenēties»!

Kalnačs brīdina, ka visbiežāk krāpnieki viltotus eiro cilvēkiem iemāna, piedāvājot valūtas maiņu ar vilinoši izdevīgu valūtas kursu un tirgū, kur var iegādāties tālāk viegli realizējamas preces.

Ņemot vērā to, ka eiro viltojumu kvalitāte nemitīgi aug, policija uzņēmējiem iesaka iegādāties naudas skanerus, bet iedzīvotājiem – jau laikus iepazīties ar jauno naudu – apskatīt un aptaustīt to. Šeit jāatzīmē, ka no nākamās nedēļas banku filiālēs un Latvijas Pasta nodaļās tiks uzsākta Latvijas eiro monētu sākumkomplektu tirdzniecība, kas ir labs iesākums šādiem «treniņiem» .

Kalnačs norāda, ka naudas viltotāji visbiežāk labi novilto tikai dažas no eiro pazīmēm, tāpēc iedzīvotājiem vajadzētu pievērst vērību visām eiro pazīmēm, nevis tikai vienai vai divām no tām.

«Ja būsim uzmanīgi un noziedzīgie grupējumi sapratīs, ka Latvijā nevar izplatīt viltotus eiro, tad viņi arī no mums novērsīsies. Francijā, Spānijā un citās dienvidu valstīs cilvēki ir neuzmanīgāki, tāpēc tur viltoto naudu izplatīt ir vieglāk. Mūsu cilvēki mentalitātes dēļ ir daudz uzmanīgāki,» tā Kalnačs.

Veikali un bankas jau gatavi

Iespējamiem eiro viltošanas gadījumiem aktīvi gatavojas ne tikai policija, bet arī uzņēmēji un veikalu tīkli. Portāla «Apollo» aptaujātie veikalu tīklu pārstāvji atzīst, ka gatavošanās iespējamiem eiro viltošanas gadījumiem norit ļoti intensīvi.

SIA «Elvi Latvija» komercdirektore Laila Vārtukapteine portālam «Apollo» atzina, ka «Elvi» eiro ieviešanai gatavojas ļoti savlaicīgi.

«Elvi» personālam ir notikušas vairākas apmācības, tai skaitā arī par eiro papīra naudaszīmēm un monētām, kā arī iespējamiem viltojumiem. Jau tuvākajā laikā «Elvi Latvija» tikšot piegādāti naudas detektori, ar kuru palīdzību varēs pārbaudīt eiro banknotes. Šādas iekārtas tiks izvietotas visos «Elvi» veikalos.

«Latvijas iedzīvotājus par to regulāri brīdina Valsts policija un arī mēs aicinām cilvēkus būt uzmanīgiem un nepaļauties uz kārdinošajiem un, iespējams, konkrētajā mirklī ērtākajiem naudas maiņas piedāvājumiem, bet šim nolūkam izmantot uzticamas finanšu iestādes vai bankomātus,» norāda Vārtukapteine.

Darbinieku apmācību un īpašus naudas pārbaudīšanas aparātus jeb eiro detektorus, kuri tiks izvietoti katrā no veikalu kasēm un palīdzēs operatīvi noteikt, vai nauda nav viltota, iegādājas arī veikalu tīkls «Rimi».

«Rimi Latvia» vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija sarunā ar portālu «Apollo» uzsver: «Kā liecina Igaunijas kolēģu pieredze, pateicoties darbinieku apmācībām un eiro detektoriem jeb naudas pārbaudīšanas aparātiem visās kasēs, pārejas posmā uz eiro tika atklāti vien daži naudas viltošanas gadījumi.»

Darbinieku apmācība un nepieciešamo iekārtu ieviešana notiek arī Latvijas bankās. SEB bankas pārstāve Kristīne Martinsone portālam «Apollo» skaidroja - ja naudas vienība ir viltota, tad gadījumos, kad to konstatē bankas darbinieks, tā tiek izņemta no aprites, tiek sastādīts akts, un par to tiek informēta policija. Savukārt, ja viltota nauda tiek iemaksāta bankomātā, bankomāts to «norij» un tādējādi tā tiek «izņemta no aprites».

Visu, kas Tev jāzina par eiro drošību, skaties fotogalerijā!