Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politologs: No Bērziņa atkarīgs, vai valdības veidošanas process ievilksies

No Valsts prezidenta Andra Bērziņa atkarīgs, vai jaunās valdības veidošanas process ievilksies, un nav izslēgts, ka sekos vēl kādas Ministru prezidenta kandidātu plejādes nosaukšana, aģentūrai LETA sacīja politologs Ivars Ijabs.

Viņš norādīja, ka nav īsti zināms, vai «Vienotības» pašlaik nominētais aizsardzības ministrs Artis Pabriks tiks nominēts Ministru prezidenta amatam. Taujāts par citiem kandidātiem, Ijabs norādīja, ka «Vienotības» valdes loceklis un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs ne ar ko nav sliktāks par Pabriku. Neesot arī izslēgts, ka «Vienotība» no malas var piesaistīt kādus politikas «leģionārus».

Kā neveiksmīgu sabiedrisko attiecību kampaņu politologs novērtēja Valsts prezidentam veltītos pārmetumus, ka viņš vilcinoties ar premjera nominēšanu un rīkojoties antikonstitucionāli. Ijabs norādīja, ka līdz šim neviens sevi cienošs prezidents nav piekritis nominēt pirmos izskanējušos kandidātus.

Tomēr sabiedriskā noskaņojuma dēļ būtu vēlams izveidot valdību līdz Ziemassvētkiem, bet pašlaik ir grūti prognozēt, kad tā patiešām taps. Taujāts par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ienākšanu koalīcijā, Ijabs atbildēja, ka tā kā to vēlas «Vienotība», tad, visticamāk, tā arī notiks. Pašlaik Reformu partijai diez vai ir iespējas iebilst pret šādu situācijas attīstību.

Kā ziņots, Valsts prezidents Bērziņš nākamnedēļ sāks otrā raunda konsultācijas ar politiskajām partijām par jaunās valdības veidošanu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā.

Otrdien, 10.decembrī, plkst.8 Bērziņš tiksies ar politisko partiju apvienības «Saskaņas centrs» pārstāvjiem, bet plkst.9 ar partijas «Vienotība» pārstāvjiem. Plkst.12 paredzēta tikšanās ar nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK pārstāvjiem.

Trešdien plkst.8 Bērziņš konsultācijas turpinās ar Reformu partijas pārstāvjiem, savukārt plkst.9 tās noslēgs ar Zaļo un zemnieku savienības pārstāvjiem.

Kā ziņots, noslēdzot pirmo sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, Bērziņš 4.decembrī pieņēma lēmumu nevirzīt nevienu no pirmajās sarunās minētajiem «Vienotības» premjera amata kandidātiem.

Bērziņam sarunu gaitā neesot radusies pārliecība, ka trīs izvirzītie kandidāti Ministru prezidenta amatam ir stiprākie, ko «Vienotība» var piedāvāt. «Vienotība» premjera amatam piedāvāja aizsardzības ministru Arti Pabriku, premjera padomnieku Intu Dālderi un Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu.

Valsts prezidents neoficiāli bija izteicis piedāvājumu uzņemties valdības vadīšanu Saeimas priekšsēdētājai «Vienotības» līderei Solvitai Āboltiņai, kura sarunā ar prezidentu noraidījusi šo piedāvājumu.

«Vienotības» frakcija un valde kopīgā sēdē vienojušās atkārtoti par premjera amata kandidātu izvirzīt Pabriku un cer uz dialogu ar Valsts prezidentu.

Neoficiāli izskanējuši pieņēmumi, ka Bērziņš drīzāk nolems nenominēt Pabriku premjera amatam.