Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Foto: Kijevā nogāzts Ļeņina piemineklis

Turpinoties opozīcijas protestiem Kijevā, svētdien galvaspilsētas Besarābijas laukumā nogāzts un ar āmuriem sadauzīts pēdējais Ļeņina piemineklis. Tiesībsargāšanas iestādes šajā sakarā ierosnājušas izmeklēšanu par masu nekārtību rīkošanu.

Pieminekli ar trosu palīdzību nogāza aptuveni divdesmit jaunieši. Milicija notiekošo vēroja, bet neiejaucās. No Neatkarības laukuma puses paraudzīties uz nogāzto Ļeņinu plūda cilvēku straumes. Ļaudis dziedāja Ukrainas himnu, darbināja automašīnu signālus, bija dzirdami izsaucieni «Nost ar Ukraiņu tautas bendi!».

Pieminekļa vietā uzvilkts Ukrainas karogs.

Kā ziņu aģentūrai AFP stāstījusi milicijas pārstāve, pieminekli esot nogāzuši «cilvēki maskās». Uz jautājumu, kādēļ milicija ļāva tam notikt, kāds no miličiem atbildējis, ka vainīgie tikšot «izķerti pa vienam» un «vārda tiešā nozīmē vilkti laukā no gultām».

Atbildību par pieminekļa nogāšanu uzņēmusies radikālnacionālistu partija «Svoboda». Kā paziņojis šīs partijas deputāts Igors Mirošņičenko, lūgumu aizvākt pieminekli no Kijevas viņam esot nācies uzklausīt vairākās Kijevas pilsētās.

Opozīcijas līderi uzsvēruši, ka pieminekļa nogāšana svētdienas manifestācijā nav bijusi plānota, bet par notikušo runājuši visai ironiskā tonī.

Tikmēr Ukrainas un Krievijas komunisti nosodījuši pieminekļa nogāšanu, bet Harkovas gubernators Mihails Dobkins tviterī paziņojis, ka atver ziedojumu kontu, lai vāktu līdzekļus tā atjaunošanai.

Gandrīz trīsarpus metrus augstais piemineklis no sarkana Karēlijas kvarcīta Kijevas Besarābijas laukumā stāvējis kopš 1946.gada, bet septiņus gadus pirms tam esot rādīts pasaules izstādē Ņujorkā. Pēdējos gados tam uzbrukts vairākkārt. Iepriekšējo reizi maskoti cilvēki to mēģināja nogāzt pirms nedēļas, 1.decembrī, taču toreiz viņus atvairīja specvienības «Berkut» vīri.

Kijevas Neatkarības laukumā, kur vakarā pēc plašās tautas manifestācijas notiek koncerts, vēl atrodas 80 000-100 000 cilvēki. Apkārtējās ielas kļuvušas tukšākas, bet tur joprojām dežurē gan opozīcijas brīvprātīgās vienības, gan blīvās rindās stāv miliči.

Mediji arī ziņo, ka protestētāji atklājuši provokatoru, kas apsaukājis miliciju un centies izraisīt sadursmi. Mītiņa dalībnieki nolēmuši viņu aizturēt un atraduši pie viņa Ukrainas drošības dienesta virsnieka apliecību un atņēmuši viņam dienesta ieroci.