Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā vēlas veidot čigānu darba ciematus

Starptautiskās Romu apvienības augstākais komisārs, Latvijas Čigānu biedrības priekšsēdētājs Normunds Rudevičs ar domubiedriem iecerējuši Latvijā veidot romu darba ciematus, vēsta laikraksts «Diena».

Iecere paredz Latvijā izveidot vismaz četrus darba ciematus, katrā no tiem būtu vairākas ražotnes, aptuveni piecdesmit privātmāju romu ģimenēm, kultūras nams, iekoptas atpūtas vietas, administrācijas ēka, bērnudārzs, sporta zāle un veikals. Rudevičs uzsver, ka šajos ciematos strādāt varētu arī citi apkārtnes iedzīvotāji: «Labums būtu ne tikai romiem, bet visiem - sākot no vietējiem zemniekiem, beidzot ar pašvaldību, no kuras tiktu noņemts sociālo pabalstu maksāšanas slogs. Tieši otrādi - ieplūstu lieli nodokļu ieņēmumi.»

Viena ciemata izbūvei nepieciešamais finansējums tiek lēsts ap 40 miljoniem eiro. Naudu plānots piesaistīt no Eiropas Komisijas izstrādātās stratēģijas «Eiropa 2020» īstenošanai atvēlētajiem līdzekļiem - kopumā vairāk nekā 25 miljardiem eiro. Rudevičs lēš, ka viņa iecere pēc būtības atbilst visām stratēģijā ietvertajām prioritātēm - mājokļu, nodarbinātības, ekonomikas attīstības, sociālās integrācijas jautājumu risināšanai.

Darba ciematu idejas autors uzskaitījis dažus piemērus, ar ko tajos varētu nodarboties - siltumnīcas zemeņu audzēšana, ogu un sēņu apstrādes cehi, tītaru audzēšanas fermas, dūņu lopbarības ražotnes. Rudevičs uzskata, ka katrā būtu jāizbūvē mazas koģenerācijas stacijas, kas to apgādātu ar elektrību un siltumu. «Vārdu sakot, tur notiktu normāli ekonomiski procesi, kas var pacelt jebkuru depresīvu rajonu. Bet pats galvenais - romi atkal varēs darīt to, ko daudzu grūtību dēļ kādu laiku bija pārstājuši, - dziedāt un dejot. Šīs vibrācijas vienmēr bijušas viens no svarīgākajiem aspektiem mūsu dzīvē,» izteicies Rudevičs.

Pagaidām Rudeviča izstrādātā koncepcija prezentēta Kultūras ministrijas paspārnē izveidotajā romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvajā padomē, un pēc atzinumu saņemšanas tikšot izveidots gala projekts, ko Rudeviča vadītā biedrība plāno iesniegt valdībā. Lai varētu pretendēt uz ES finansējumu, projekts būtu jāiekļauj nākamā gada Latvijas kopējā stratēģijas programmā.

Pēdējos gados romu tautības cilvēku skaits Latvijā ir samazinājies. Pēdējā tautas skaitīšanā Latvijā reģistrēti 6500 romi, kas ir apmēram divreiz mazāk nekā gadsimta sākumā.