Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Labas ziņas tiem, kas mēdz lidot ar lidmašīnām

Eiropas Aviācijas drošības aģentūra (EASA) šodien nāca klajā ar jaunākajiem norādījumiem par pārnēsājamu elektronisko ierīču — viedtālruņu, planšetdatoru, e‑grāmatu lasīšanas ierīču - lietošanu lidmašīnās. Tā apstiprina, ka šīs ierīces reisa (arī manevrēšanas, pacelšanās un nolaišanās) laikā varēs lietot tā dēvētajā lidojuma režīmā — bez datu pārraides. 

Kā skaidro Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecībā Latvijā, tas neapdraudēs drošību. Eiropas Savienības (ES) transporta komisārs un EK priekšsēdētāja vietnieks Sīms Kallass aicināja EASA ātrāk sagatavot drošības pārskatu par elektronisko ierīču izmantošanu lidmašīnās datu pārraides režīmā. Gaidāms, ka jaunie norādījumi tiks publicēti 2014.gada sākumā.

«Mēs visi gribētu lidojuma laikā nezaudēt sakarus, taču vissvarīgākā ir drošība. Esmu aicinājis, lai pārskats tiktu veidots, pamatojoties uz vienkāršu principu: ja kaut kas nav drošs, tad tas nav jāatļauj, bet, ja ir drošs — tad nav jāaizliedz. Šis ir pirmais solis uz elektronisko ierīču drošu lietošanu lidojuma laikā: manevrējot, paceļoties un nolaižoties. Tad pievērsīsimies tam, kā pieslēgties tīklam lidojuma laikā. Šāds pārskats prasīs laiku, un tas jāsagatavo, balstoties uz apstiprinātiem faktiem. Nākamā gada laikā ir gaidāmi jauni ES norādījumi par datus pārraidošo ierīču lietošanu ES gaisa kuģos,» sacījis Kallass.

Pirmdien publicētajos atjauninātajos norādījumos par drošību runa ir par pārnēsājamu elektronisko ierīču lietošanu lidojuma režīmā (bez datu pārraides). Pirmo reizi atļauts lietot personiskās elektroniskās ierīces visos lidojuma posmos.

Līdz šim visas personiskās elektroniskās ierīces vajadzēja izslēgt pacelšanās, nolaišanās un manevrēšanas laikā.

Nākamie soļi – Bluetooth, wi-fi un mobilie tālruņi

Kallass aicināja ES Aviācijas drošības aģentūru ātrāk sagatavot pārskatu par datus pārraidošu ierīču drošu lietošanu lidmašīnās. Jaunie norādījumi tiks publicēti turpmākajos mēnešos.

Aviokompānijas pašlaik principā neļauj lietot tālruni vai wi-fi sakarus no brīža, kad lidmašīnas durvis ir aizvērtas, līdz brīdim, kad lidmašīna ir ieradusies galamērķī pie attiecīgās izejas un durvis tiek atvērtas.

Pieslēgties sakaru tīklam patlaban ir iespējams tikai šim nolūkam īpaši aprīkotā lidmašīnā (to atļauj darīt kreisēšanas augstumā). Tādā gadījumā pasažierim nav jāpieslēdzas zemes tīklam, bet lidmašīnā ierīkotai sistēmai, kuras drošums ir sertificēts. Pašlaik tāda ir ierīkota tikai dažās lidmašīnās, bet gaidāms, ka turpmāko gadu laikā tiks izmantota plašāk. EK nesen pieņēma dažus lēmumus par telekomunikācijām, kas paredz atļaut 3G un 4G pakalpojumu sniegšanu, ja lidmašīnai ir piemērots aprīkojums.

Kas būs mainījies mana nākamā lidojuma laikā?

Tagad no katras konkrētās aviosabiedrības ir atkarīgs, vai tā aktualizēs savus darbības noteikumus. Domājams, ka turpmāko nedēļu laikā daudzas no tām ieviesīs izmaiņas. Jebkurā gadījumā pasažieriem allaž jāievēro apkalpes norādījumi. Jūs drīkstat lietot savas elektroniskās ierīces tikai tad, ja apkalpe atļauj to darīt. Drošības instruktāžas laikā apkalpe joprojām var aicināt, lai pievēršat uzmanību tās norādījumiem, turklāt tā var pieprasīt, lai pacelšanās un nolaišanās laikā noliekat drošā vietā smagus priekšmetus.