Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Novembrī piedzīvots lielākais patēriņa cenu kritums pēdējo 15 gadu laikā

Šī gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, patēriņa cenu līmenis Latvijā samazinājās par 0,5%. Precēm patēriņa cenas samazinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem – par 0,3%. Savukārt šī gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri patēriņa cenas samazinājās par 0,4%. Arī gada vidējā inflācija turpina samazināties un novembrī bija 0,1%, ziņo Ekonomikas ministrija (EM).

Tradicionāli novembrī nav vērojams būtisks cenu pieaugums, tomēr šogad novembrī novērojamais cenu samazinājums bijis lielākais pēdējo 15 gadu laikā, neņemot vērā 2009.gada deflāciju.

Cenu līmeņa samazinājumu novembrī galvenokārt noteica cenu samazinājums pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem, apaviem un transportam.

Lielākā ietekme uz cenu samazinājumu novembrī bija pārtikas cenu kritumam akciju ietekmē (par 0,8%), kas kopējo patēriņa cenu līmeni pazemināja par 0,2 procentpunktiem. Jānorāda, ka vēsturiski pārtikai novembrī nav bijis raksturīgs cenu samazinājums. Tomēr arī pasaules pārtikas cenas novembrī, salīdzinot ar oktobri, samazinājās par 0,2%, ko ietekmēja cenu kritums praktiski visās galvenajās pārtikas produktu grupās.

Cenas novembrī samazinājās arī alkoholiskajiem dzērieniem – par 1,9% un apaviem – par 2,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni kopā samazināja par 0,13 procentpunktiem. Salīdzinoši neliela ietekme uz cenu līmeni bija arī cenu kritumam degvielai. Novembrī, vidēji nedaudz mazinoties naftas cenām pasaulē, degvielas cenas Latvijā mēneša laikā saruka par 0,7%. Tā rezultātā kopējais patēriņa cenu līmenis saruka par 0,04 procentpunktiem.

Turpretim citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

Turpmāk patēriņa cenu izmaiņas lielā mērā būs atkarīgas no ekonomiskās situācijas uzlabošanās Latvijā un cenu tendencēm pasaulē. Lai arī pēdējos mēnešos patēriņa cenu dinamika ir mērena, pakāpeniski aug patērētāju inflācijas gaidas saistībā ar plānoto eiro ieviešanu, tomēr tās ietekme uz cenām nebūs lielāka par 0,2-0,3 procentiem. Ekonomikas ministrija prognozē, ka kopumā šogad vidējais patēriņa cenu līmenis saglabāsies iepriekšējā gada līmenī.