Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pievienojoties OECD, Latvijai var nākties grozīt atsevišķus likumus

Pievienojoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD), iespējams, atsevišķās jomās būs nepieciešama likumu maiņa vai precizēšana, taču tas nebūs tik aptverošs process, kāds savulaik bija, pievienojoties Eiropas Savienībai, šodien pēc Latvijas institūciju un OECD direktorātu pārstāvju semināra atklāšanas žurnālistiem sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP).

Rinkēvičs atzīmēja, ka daudzas nepieciešamās normas Latvijā ir jau ieviestas. Kā pozitīvu piemēru ministrs minēja grozījumus korupcijas apkarošanas un novēršanas tiesību aktos. «Latvija jau ir pievienojusies attiecīgajai organizācijas darba grupai, esam precizējuši Krimināllikumu saistībā ar juridisko personu atbildību, esam skaidri noteikuši, ka ārvalstu amatpersonu kukuļošana ir nelikumīga. Tādā veidā saskaņos arī citus jautājumus,» stāstīja Rinkēvičs.

OECD delegācijas vizīte Rīgā uzskatāma par oficiālu Latvijas pievienošanās OECD sarunu sākumu. Lai pievienotos organizācijai, Latvijai jānoslēdz sarunas 21 OECD darba grupā, kas «skar visplašāko loku, sākot no finanšu ekonomikas attīstības jautājumiem un beidzot ar jautājumiem, kas skar visu Latvijas ekonomikas novērtējumu,» minēja ministrs.

Rinkēvičs izteica cerību, ka Latvija sarunas noslēgs un kļūs par OECD dalībvalsti trīs gadu laikā. Tāpat ministrs izteicās, ka dalība šajā organizācijā nāks Latvijai par labu gan «mūsu pašreizējā novērtējumā pasaulē, gan arī ekonomiskās konkurētspējas veicināšanā».

Savukārt OECD ģenerālsekretāra vietnieks Viljams Denverss semināra atklāšanā uzsvēra, ka sarunu laikā paredzams nopietns darbs. Viņš atzīmēja, ka ir nozīmīgi, lai valsts institūcijas pilnvērtīgi iesaistītos šajā procesā, jo tām būs nemitīgi jāsniedz OECD nepieciešamās atskaites, jāpieņem pārbaudes un jābūt gatavām izmainīt tiesiskās regulas, ja tas būs nepieciešams. «Visām tehniskajām atskaitēm jābūt izpildītām, jo tikai tad padome pieņems lēmumu par Latvijas pievienošanos organizācijai. Ja kavēsies vienas atskaites nodošana, tas nozīmē, ka kavēsies viss pievienošanās process,» brīdināja Denverss.

OECD direktorātu pārstāvji ieradušies Latvijā, lai šodien un rīt valsts pārvaldes darbiniekiem stāstītu, kā darbojas OECD darba grupas, kā noritēs pievienošanās process un kas jāpaveic, lai rezultāts būtu veiksmīgs. «Esmu pārliecināts, ka Latvijas valdība ir gatava darbam,» pauda OECD ģenerālsekretāra vietnieks. «Šis nav eksāmens. Tā ir sadarbība, saruna.»

Šī gada 30.maijā OECD Ministru padomes sēdē Parīzē dalībvalstis pilnvaroja organizācijas ģenerālsekretāru sākt sarunas ar Latviju par pievienošanos organizācijai, kas ir nozīmīgākais globālās ekonomikas veidošanas forums.

19.novembrī Ministru kabinets apstiprināja rīkojumu «Par Latvijas Republikas pievienošanās sarunu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai darba grupas izveidi», kas veido nepieciešamo institucionālo sistēmu Latvijas pievienošanās sarunu OECD jautājumu koordinācijai nacionālā līmenī un sadarbībai ar OECD. Latvijas pievienošanās sarunu OECD darba grupu vada ĀM valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs. Darba grupā iekļauti nozaru ministriju, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Centrālās Statistikas pārvaldes, Konkurences padomes un VAS «Privatizācijas aģentūra» pārstāvji.

Patlaban iesaistītās institūcijas gatavo pozīcijas par 250 OECD juridiskajiem instrumentiem - rekomendācijām, lēmumiem, deklarācijām - Latvijas sākotnējam memorandam, izvērtējot, cik lielā mērā Latvijai ir pieņemamas visas juridiskās un politiskās saistības, kas izriet no katra OECD instrumenta, un novērtējot savu normatīvo aktu un politikas atbilstību šīm saistībām.

Iestāšanās procesa norise būs atkarīga no Latvijas iesaistīto institūciju ieguldītā darba, bet, balstoties uz iepriekšējās paplašināšanās valstu pieredzes, minimālais sarunu pabeigšanas un dalībvalsts statusa iegūšanas laiks ir divi gadi.