Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kāda ir reālā minimālā naudas summa, par kuru Latvijā var iztikt? Atbild labklājības ministre

Labklājības ministrija (LM) šodien nāks klajā ar piedāvājumu sociālas drošības reformas jomā, un ministre Ilze Viņķele (V) norāda, ka pārmaiņu apmērs būs lielākais kopš neatkarības atjaunošanas. 

Runājot par piedāvājumu, Viņķele Latvijas Radio otrdienas rītā pauda: «Beidzot atvērsim acis, saņemsim dūšu un skatīsimies patiesībai acīs,» paskaidrojot, ka nabadzības sliekšņi tiks nosaukti tādi, kādi tie patiesībā ir.

Viņķele pauda, ka pašreizējais trūcīgas personas ienākumu līmenis 90 latu apmērā ir iedomāts skaitlis, kam nav nekāda pamata, tāpat stipri novecojis ir iztikas grozs, tāpēc ir nepieciešams nodefinēt mūsdienām atbilstošus sliekšņus, nosakot, kas ir tie ienākumi, zem kuriem nevar izdzīvot.

Ministre skaidroja, ka tas tiks aprēķināts pēc divām metodēm - viena, kas tiek piemērota Eiropas Savienībā, ir noteikts procents no vidējiem ienākumiem kombinācijā ar modernizētu iztikas minimuma grozu.

Vaicāta, kāds varētu būt reālais iztikas minimums valstī, Viņķele pauda, ka 170 latu, nevis 90 latu.

Ministre arī norādīja, ka šobrīd lielākā palīdzība tiek sniegta personai, kuras stāvoklis ir kritisks, ja tiek saņemti 90 latu mēnesī, taču, tikko šis ienākums tiek pārsniegts, liela daļa no palīdzības tiek atņemta. Ministrija piedāvā palīdzību, ko sniedz pašvaldības, saglabāt pie nosacījuma, ja cilvēks uzsācis darbu ar nelielu atalgojumu, četru mēnešu laikā palīdzību nepārtraukt, dodot iespēju cilvēkam atsperties. Tāpat personai tiek liegta sociālā palīdzība, ja neliela daļa tiek piepelnīta sezonas darbos.

Viņa pauda, ka ar izdevumiem sociālajai aizsardzībai ir kā ar izdevumiem veselībai - katrs lats ir investīcija Latvijas attīstībai. No šīs reformas iegūtu sabiedrības grupas, kas visvairāk pakļautas nabadzībai - cilvēks, kurš viens pats audzina bērnu, vientuļi cilvēki, daudzbērnu ģimenes.

Ministre pauda, ka piedāvājumā ir lūkoties uz 17 universālo pabalstu reformēšanu, kas tiek piešķirt nevērtējot, bet koncentrēties uz lielāku atbalstu personām ar mazākiem ienākumiem.