Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV valdība pārdod pēdējās tai piederošās «General Motors» akcijas

ASV Finanšu ministrija pirmdien pārdevusi pēdējās tai piederošās akcijas ASV autobūves gigantā «General Motors» (GM), tādējādi noslēdzot kompānijas dramatisko glābšanu, kas īstenota finanšu krīzes laikā pirms pieciem gadiem.

ASV valdība saistībā ar 49,5 miljardu dolāru (25,3 miljardu latu) vērto glābšanas programmu cietusi vairāk nekā desmit miljardu dolāru (5,1 miljarda latu) zaudējumus, taču tā norāda, ka Savienoto Valstu autoražošanas nozares, vairāku miljonu darba vietu un pensiju glābšana bijusi tā vērta.

2008.gada glābšana, kas tajā laikā tika vērtēta pretrunīgi, «palīdzēja stabilizēt autoražošanas nozari un novērst vēl vienu Lielo depresiju,» norādīja ASV finanšu ministrs Džeikobs Lū.

Viņš sacīja, ka prezidents Baraks Obama «apzinājās, ka bezdarbība ekonomikai varētu maksāt vairāk nekā miljonu darba vietu, vairākus miljardus dolāru zaudētos iedzīvotāju uzkrājumos un ievērojami samazinātu ekonomisko aktivitāti.»

«Pateicoties šiem pūliņiem, kas veidoti uz iepriekšējās administrācijas īstenotajiem pasākumiem, autoražošanas nozarē radīti vairāk nekā 370 000 darba vietu un visi trīs ASV autoražotāji strādā ar peļņu, ir konkurētspējīgi un piedzīvo izaugsmi,» uzsver Lū.

2008.gada beigās tā laika prezidenta Džordža Buša administrācija sāka šīs nozares glābšanu, kuru vēlāk viņa pēctecis Obama ietvēra plašākā ekonomikas stabilizēšanas programmā. Tā tika saistīta ar Problemātisko aktīvu atbalsta programmu (TARP), kas tika izstrādāta banku glābšanai, saistībā ar bažām, ka autoražošanas nozares sabrukums varētu novest ASV ekonomiku dziļā depresijā.

ASV valdība pārņēma finanšu kontroli gan pār GM, gan «Chrysler». Arī Kanādas varasiestādes, kas bija noraizējušās par darba vietu likvidēšanu autoražošanas nozarē savā robežas pusē, arī iesaistījās šajā glābšanā.

ASV valdība dalību «Chrysler» glābšanā jau pārtraukusi, vairumu tai piederošo akciju pārdodot Itālijas autoražotājam «Fiat».